Reklama

Niebezpieczna siłownia

Przed wejściem na halę sportową znajduje się informacja, że siłownia jest nieczynna

     fot. Arkadiusz Majszak

Hala sportowa, Gąsawa, siłownia, dyrektor, Zespół Publicznych Szkół, urządzenia
     Niebezpieczna siłownia
    W gąsawskiej hali sportowej nie można korzystać z siłowni. Pomieszczenie zostało nagle zamknięte, a dyrektor Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie i nauczyciele wychowania fizycznego, którzy w siłowni prowadzili lekcje, nie zostali o takim zamiarze poinformowani. Zdaniem członków komisji oświaty Rady Gminy w Gąsawie, urządzenia do ćwiczeń w siłowni zagrażały bezpieczeństwu korzystających z nich osób.

 

 Jacek Superczyński twierdzi, że on i nauczyciele nie zostali poinformowani o terminie zamknięcia siłowni

      fot. Arkadiusz Majszak

 Paweł Brzykcy nie ma wątpliwości, że siłownię należało zamknąć ze względów bezpieczeństwa

      fot. Arkadiusz Majszak

     Członkowie komisji oświaty, kultury, sportu, wychowania, zdrowia i spraw socjalnych Rady Gminy w Gąsawie otrzymali sygnały od mieszkańców, że urządzenia do ćwiczeń w siłowni znajdującej się na hali sportowej w Gąsawie są w złym stanie. Korzystający z pomieszczenia sugerowali przeprowadzenie remontu i naprawę zestawów do ćwiczeń. W tej sytuacji członkowie komisji wybrali się na kontrolę do siłowni. Po kontroli powstał protokół, z którego wynika, iż sprzęt w odczuciu członków komisji jest bardzo zniszczony i wymaga naprawy, by poprawić bezpieczeństwo osób ćwiczących na siłowni. Członkowie komisji zdecydowali, że sprzęt należy z siłowni zabrać i poddać go stosownej naprawie i konserwacji. Wnioskowali ponadto, by pomieszczenie po siłowni stało się ogólnodostępną salą dla dzieci i dorosłych, m.in. do przeprowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej, judo, tańca i aerobiku. Według komisji siłownia powinna powstać w pomieszczeniu, w którym obecnie znajduje się sprzęt sportowy, a dla przechowywania sprzętu sportowego należy dobudować oddzielne pomieszczenie przy hali.
     Członkowie komisji wnioskowali również o doposażenie salki do zajęć korekcyjnych.
     Decyzja o zamknięciu siłowni wywołała ostre reakcje. Na różnych forach internetowych pojawiły się zdecydowane słowa krytyki. Tematem zamknięcia siłowni zajęli się radni na połączonym posiedzeniu wszystkich komisji stałych Rady Gminy w Gąsawie. Radna Wanda Nowicka, członkini komisji oświaty, kultury, sportu, wychowania, zdrowia i spraw socjalnych zwróciła uwagę, że na siłowni nie było sprzętu, na którym można by bezpiecznie ćwiczyć. Ławeczki były tak zniszczone, że wystawała z nich gąbka. - Ktoś ćwiczy, poci się i wszystko wsiąka w gąbkę. Nie ma dezynfekcji. Ta siłownia była nią chyba tylko z nazwy - dodała Wanda Nowicka.
     Radny Bogdan Ciesielski, również członek komisji oświaty wyjaśnił, iż wniosek złożony przez komisję dotyczył naprawy sprzętu, żeby stał się on bezpieczny. - Nie składaliśmy wniosku po to, by ktoś uważał nas za wariatów i obrażał, że to zostało zamknięte. W Internecie pojawiły się złośliwe komentarze - podkreślił Bogdan Ciesielski.
     - Przykre wpisy się pojawiają, ale moim zdaniem powinna znaleźć się informacja, że siłownia zostanie zamknięta i z jakich powodów. Ludzie nie wiedzą, jak ta sytuacja tam wyglądała - zauważył Mariusz Kazik,przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie.
     W opinii radnego Romana Szczęsnego należało opublikować zdjęcia siłowni. - Tam nawet w ciuchach roboczych nie szło się położyć - stwierdził Roman Szczęsny.
     Radny Paweł Brzykcy, przewodniczący komisji oświaty oświadczył, że dalsze korzystanie z siłowni groziło nieszczęściem. Radny Leszek Kranz podkreślił, że siłownia istnieje od 2002 roku, a przez 13 lat nic w niej nie zrobiono. Radny Władysław Matusiak dodał, że do atlasa kupiono linki bez atestu, więc mogło komuś się coś stać.
     Dyrektor Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie Jacek Superczyński powiedział, że siłownia stanowiła dla nauczycieli wychowania fizycznego pomoc dydaktyczną. Dodał, że korzystanie z siłowni jest wpisane w program nauczania wf. w klasach gimnazjum. Podkreślił, iż nauczyciele wf. nie kryli oburzenia, że siłownia została z dnia na dzień zamknięta, ponieważ nikt wcześniej o tym fakcie nie powiadomił ani dyrekcji szkoły, ani nauczycieli.
     Paweł Brzykcy polemizował, iż o zamknięciu siłowni rozmawiał z nauczycielami wf. Dodał, iż nie ma zapisu, iż podstawa lekcyjna z wf. w gimnazjum musi być realizowana na siłowni. Jego zdaniem jest to dobrowolna decyzja nauczycieli. Jacek Superczyński zwrócił uwagę, że jeśli szkoła dysponuje siłownią, to zajęcia powinny się na niej odbywać. W przypadku szkół, które jej nie posiadają, decyzja o zajęciach wf. na siłowni jest dobrowolna.
     Radny Roman Szczęsny wyjaśnił, iż na gąsawskiej siłowni nie było na czym ćwiczyć poza atlasem przywiezionym z Szelejewa. I dodał: - Ja się dziwię nauczycielom wf., że w ogóle kogoś tam wpuszczali.
Zdaniem Władysława Matusiaka, gdyby na siłownię przed jej zamknięciem przyjechała inspekcja pracy, to rozliczyłaby nauczycieli za narażanie na niebezpieczeństwo uczniów.
     Radny Jacek Mielcarzewicz stwierdził, iż siłownia powinna spełniać wymogi bezpieczeństwa. Jacek Superczyński wyjaśnił, iż nauczyciele wychowania fizycznego nieraz zgłaszali problem dotyczący siłowni, ale było to jak rzucanie grochem o ścianę.
     Paweł Brzykcy zakończył: - Stan techniczny widzieliśmy. Dziwię się, że nauczyciele nie zadziałali wcześniej.
     W rozmowie z Pałukami dyrektor Jacek Superczyński wyjaśnił, że nie otrzymał żadnej informacji z konkretnym terminem zamknięcia siłowni. Tym samym daty zamknięcia siłowni nie mogli znać nauczyciele wychowania fizycznego.
     Dyrektor dodał, że uczniowie ZPS korzystają z hali, ale nigdy nie znajdowała się ona pod nadzorem dyrekcji szkoły. Nadzór nad nią sprawowała dyrekcja zlikwidowanego Gminnego Zespołu Oświaty, Sportu i Turystyki.
     Wyremontowana i odnowiona siłownia w Gąsawie ma być oddana do ponownego użytku jesienią.

Reklama

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1206 (12/2015)

 

Przejdź do forum.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości