Reklama

Burmistrz Żnina nagrodził fantastyczne sukcesy sportowców z całej gminy (zdjęcia)

23/06/2026 20:42

W 2026 roku do Urzędu Miejskiego w Żninie wpłynęły rekordowe 74 wnioski, czyli dokładnie o 11 więcej niż w roku ubiegłym. Ostatecznie nagrodę przyznano 4 trenerom oraz 53 zawodnikom. Łączna wysokość nagród to 36 tysięcy złotych. Liczba złożonych wniosków, różnorodność dyscyplin sportowych oraz medale z najcenniejszych kruszców świadczą o rosnącej pozycji gminy Żnin na sportowej mapie województwa jak i kraju. Gala Sportu w Urzędzie Miejskim w Żninie to był szczególny moment, w którym najlepsi sportowcy gminy Żnin odebrali symboliczne czeki ze stypendiami i nagrodami burmistrza za odniesione sukcesy.

W Auli im. Zbigniewa Skorwidera w Urzędzie Miejskim zgromadził się punkt 17.00 we wtorkowe popołudnie kwiat żnińskiego sportu - zdobywcy stypendiów i nagród burmistrza za osiągnięcia sportowe w 2025 r. Była to już czternasta gala, na której nagradzano zawodników i trenerów z gminy Żnin. Imponujące było to, iż wśród laureatów mamy przedstawicieli różnych dyscyplin, od rzutu podkową, przez sporty walki, akrobatykę sportową, sporty siłowe, żeglarstwo, gry zespołowe, lekkoatletykę, aż po sporty motorowodne.

Burmistrzowi Łukaszowi Kwiatkowskiemu towarzyszyli wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Andrzej Kurek, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Jerzy Krynicki wraz z członkiem komisji Sławomirem Kujawą, a także Monika Andruszkiewicz, kierownik Wydziału Turystyki, Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Żninie, a galę poprowadził Aleksander Kranc.

Reklama

Włodarz nie krył podziwu dla sportowców, ich trenerów, ale także dla rodziców, którzy są i sponsorami i gwarantują transport na treningi i zawody i motywują naszych mistrzów sportu. Choć od razu zaznaczmy, że wśród tych sportowców są nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli.

Z  Pałuckiego Klubu Kyokushin Karate nagrodzeni zostali: Aleksander Skórzewski, Martyna Frankowska, Leon Pietrzak, Iga Światowy, Marcel Ścibak, Aleksander Balcerek, Hanna i Paweł Sosnowscy oraz Kacper Stalkowski. Zawodnicy ci w 2025 roku zdominowali m.in. Mistrzostwa Europy w Ostrowi Mazowieckiej, Puchar Europy w Bydgoszczy czy Mistrzostwa Polski w Ujeździe. Wyróżnienie odebrał również ich trener Wiesław Nieżurawski, który sam wywalczył dwa złote medale w konkurencji kumite (Puchar Europy Mastersów i Mistrzostwa Polski).

Reklama

Ze Szkoły Walki Raion (sekcja Żnin) nagrody otrzymali:  Michał Chareński, Julia i Bartosz Jakubowscy, Emil Kowalczyk, Maja Pietras, Patryk i Szymon Słupeccy, Tymoteusz Szymanowski oraz Leszek Tucholski zdominowali dwie edycje XX Mistrzostw Polski Karate Tsunami w Warszawie, zdobywając łącznie 37 medali.

Docenieni zostali również zawodnicy sumo reprezentujący LKS Szubiniankę Szubin: Zofia, Piotr i Marcin Leśniewscy oraz Weronika, Kacper i Mateusz Langowie. Doceniony został także ich trener Wojciech Leśniewski.

Reklama

Kolejną nagrodzoną jest 9-letnia Alicja Grabowska (Stowarzyszenie Klubu Akrobatyki Sportowej Akro Sól Inowrocław), która absolutnie zdominowała Mistrzostwa Świata w litewskiej Kłajpedzie, zdobywając dwa złote medale w konkurencjach Fitness Solo i Fitness Duet, a także złoto Mistrzostw Polski do lat 10 w Zblewie.

Marcel Górski (GTA Chrobry Gniezno), to specjalista trójboju siłowego, który wywalczył Mistrzostwo Europy w martwym ciągu (kat. 16-17 lat), ustanawiając przy tym rekord świata wynikiem 230 kg. Oprócz tego wywalczył wicemistrzostwo kraju w wyciskaniu leżąc (125 kg).

Reklama

Bruno Kurek (Akademia Sportu Jakuba Czaprowicza Gniezno) to Mistrz Wielkopolski w boksie, który reprezentował region na XXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sokółce.

Jeśli chodzi o żeglarzy z MKŻ, to nagrody odebrali: Paweł Fanslau, Adrian Krasoń, Antoni Wawrzyński, Zuzanna Zielińska, Marcel Rumiński i Matylda Brelińska. Wyróżniono także Angelinę Zubel (wychowankę MKŻ, obecnie Chojnicki Klub Żeglarski) za brązowy medal Mistrzostw Polski w klasie ILCA 6. Sukcesy te wspierał aktywny zawodnik i trener Dominik Popielarz (brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Wilkasach).

Reklama

W sportach motorowodnych Marta Turek wywalczyła tytuł wicemistrzyni Polski w klasie P-750. Bracia Bartosz i Jakub Rochowiakowie zajęli odpowiednio 5. i 6. miejsce na Świecie w klasie OSY 400 (Chodzież), a Bartosz dodatkowo uplasował się na 6. lokacie w Mistrzostwach Europy w Wielkiej Brytanii. Z kolei w prestiżowej Formule 125 Michał Kausa i Aleksander Dolaciński zajęli wysokie 12. i 13. miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata.

Nagrody wśród lekkoatletów odebrali: Mateusz Brończyk (Akademia Biegowa Żary 7. miejsce w MP U20 w rzucie oszczepem) oraz płotkarka Zuzanna Zubel (LKS Barcin 4. lokata w Halowych MP i 6. w MP U18). Prawdziwą klasą wykazali się przedstawiciele jeździectwa: młoda Nell Sówka wywalczyła złoto Mistrzostw Polski Juniorów w Jaszkowie, trenując pod okiem wybitnego szkoleniowca Krzysztofa Ludwiczaka. Ttrener zajął 3. miejsce w rankingu krajowym PZJ i uzyskał pełną kwalifikację na zbliżające się Mistrzostwa Świata.

Reklama

Pałuckie Towarzystwo Wioślarskie też ma ogromne sukcesy. Wśród nagrodzonych znalazła się  Zofia Florczak (3. miejsce w województwie, 11. w Polsce w kategorii młodziczek) oraz jej trener, Wojciech Urbanowski, który w 2025 roku zdobył  8 medali na Mistrzostwach Świata Mastersów w hiszpańskim Banyoles i 5 na Mistrzostwach Europy w Bled.

Jeśli chodzi o przedstawicieli hokeja na trawie to Małgorzata Mazur wywalczyła dwa brązowe medale MP z drużyną LKS Gąsawa i powołanie do Kadry Narodowej K-16, Kamil Staszewski (WKS Grunwald Poznań) zdobył złoto i srebro Mistrzostw Polski, a Jakub Mroziński (LKS Gąsawa) sięgnął po złoty krążek Halowych Mistrzostw Polski.

Reklama

Natan Kosewski (MX Otopit Toruń), crossowiec ze Żnina zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Pit Bike Off Road 2025 (klasa Stock 150). On też został nagrodzony przez włodarza.

Klub Sportowy Braille Bydgoszcz reprezentuje niezwykle wszechstronny Nikodem Urban. Sukcesy odnosi w biathlonie, lekkoatletyce, kolarstwie torowym, tandemowym oraz nordic walking. Do jego najważniejszych sukcesów w minionym roku należy zaliczyć Mistrzostwo Polski U17/U20 w biegu na 400 m w Tarnowie, wicemistrzostwo kraju w kolarstwie torowym osób niewidomych i słabowidzących w Pruszkowie oraz brąz w drużynie na szosie.

Reklama

Maria Walczak została mistrzynią Polski w rzucie podkową w Strzelnie i ona też odebrała nagrodę burmistrza.

 

Miejsce zdarzenia mapa Pałuki Żnin
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości