Reklama

Kazimiera Kowalska, Jadwiga Bołka i Piotr Szybowicz zostali uhonorowani medalem Sędziwoja z Szubina

Kazimiera Kowalska, Jadwiga Bołka oraz dr Piotr Szybowicz zostali uhonorowani Honorowym Medalem Sędziwoja z Szubina – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Radę Miejską osobom szczególnie zasłużonym dla lokalnej społeczności.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się 24.06.2026 przed rozpoczęciem absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej w Szubinie i była najważniejszym punktem poprzedzającym obrady. Wyróżnienia otrzymali mieszkańcy od wielu lat zaangażowani w działalność społeczną, kulturalną i edukacyjną na rzecz gminy.

Kandydaturę Jadwigi Bołki zgłosiła dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Joanna Kalka. Z wnioskiem o przyznanie medalu Kazimierze Kowalskiej wystąpił Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie, natomiast dr. Piotra Szybowicza nominowało Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. Wszystkie zgłoszenia uzyskały jednogłośne poparcie radnych.

Reklama

Ceremonia odbyła się w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Szubinie. Medale laureatom wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Borowiak, burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski oraz zastępczyni burmistrza Anna Kijowska.

Pani Kazimiera Kowalska od wielu lat z ogromnym oddaniem i bezinteresownością działa na rzecz mieszkańców Gminy Szubin, szczególnie osób samotnych, ubogich oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Swoją działalność społeczną realizuje przede wszystkim poprzez pracę w Stołówce im. Św. Faustyny działającej przy Akcji Katolickiej przy Parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie, gdzie każdego dnia angażuje się w przygotowywanie posiłków dla najbardziej potrzebujących mieszkańców lokalnej społeczności.

Reklama

Pani Kazimiera jest również inicjatorką spotkań świątecznych, takich jak wigilie i śniadania wielkanocne dla osób samotnych.

Mimo dojrzałego wieku nieprzerwanie kontynuuje swoją działalność społeczną, każdego dnia podejmując trud wielogodzinnej pracy na rzecz innych. Jej postawa stanowi wzór bezinteresownej służby.

Za swoją działalność w 2023 r. została uhonorowana nagrodą „Stalowy Anioł” przyznawaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego osobom szczególnie zasłużonym w zakresie pomocy społecznej.

Reklama

Pani Kazimiera przypomina nam o fundamentalnych wartościach - takich jak empatia, szacunek i troska o drugiego człowieka.

Dr Piotr Szybowicz instruktor szachów i warcabów, nauczyciel w szubińskim liceum, wykładowca UKW w Bydgoszczy, a także wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, Prezes UKS Szachowej Dwójki– przez kilkanaście lat z pełnym zaangażowaniem prowadził bezpłatną edukację dzieci i młodzieży w zakresie gier logicznych. Efekty tej działalności są imponujące: ponad tysiąc turniejów, w tym aż 80 rangi mistrzostw województwa i 8 mistrzostw Polski.

Reklama

Ważnym elementem jego działalności jest również popularyzowanie historii Polski i budowanie postaw patriotycznych poprzez organizację turniejów upamiętniających ważne wydarzenia historyczne i rocznice narodowe.

Za swoją działalność został wielokrotnie nagrodzony, m.in.: otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej; w 2022 r. złotą honorową odznaką Polskiego Związku Szachowego; w 2024 r. Nagroda specjalna Zarządu Powiatu Nakielskiego w 2025 r. otrzymał od Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Medal im. Ks. Jana Kleina

Reklama

Kiedy wspominał o nim szubiński burmistrz, okazało się że pan Piotr zorganizował dokładnie 1.158 różnej rangi, w tym ogólnopolskich turniejów. Zaangażował i przyciągnął do sportu, - bo szachy są sportem! - mnóstwo młodych ludzi. 

Pani Jadwiga Bołka od ponad sześćdziesięciu lat związana jest z Gminą Szubin i należy do grona najważniejszych osób zasłużonych dla ochrony oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego Pałuk. Jej postać kojarzy się wszystkim z pałucką sztuką, której wybrane elementy, jak haft pałucki, pojawiły się 9 kwietnia 2025 roku na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Reklama

Od momentu osiedlenia się w Szubinie w 1958 roku całe swoje życie zawodowe i społeczne poświęciła działalności na rzecz edukacji regionalnej oraz podtrzymywania tradycyjnej twórczości ludowej m.in. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Szubinie.

Przez dziesięciolecia prowadziła warsztaty, pokazy oraz zajęcia z zakresu haftu i zdobnictwa pałuckiego w szkołach, internatach i Szubińskim Domu Kultury. Dzięki jej inicjatywie powstały koła hafciarskie i rękodzielnicze.

Jej działalność została wielokrotnie doceniona prestiżowymi odznaczeniami i nagrodami, w tym: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; czy medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

Reklama

Oto co powiedziała Pałukom trzy lata temu pani Kazimiera: - Co ja miałabym robić w domu? Gdyby człowiek był chory, to by nie pomagał. Żyję pracą, kuchnią już od młodych lat. Czuję się tutaj naprawdę potrzebna. Wokół mnie są wspaniałe osoby, z którymi wspólnie działamy”. Jest laureatką prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o nazwie Stalowy Anioł.

Piotr Bembenek, Cezary Kucharski, 

fot. Piotr Bembenek

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/06/2026 10:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości