W piątek 19 września Klub Miłośników Fotografii Flesz w Szubinie obchodził 25-lecie istnienia. Grupa powstała w połowie maja 2000 roku z inicjatywy amatorów fotografii skupionych przy szubińskiej bibliotece publicznej.
Pierwsza wystawa fotograficzna grupy, nosiła tytuł Wieś Pałucka w 2003 roku i spotkała się z pozytywną reakcją. Klub prezentowali swoje prace m.in. w Domu Kultury w Białych Błotach, Nakle nad Notecią, w Domu Kultury w Kcyni, w Domu Dziecka w Kołdrąbiu, w muzeum nakielskim. Dwukrotnie wystawiano się w galerii Zespołu Pałacowego Lubostroń. Grupa zaprezentowała też swoje prace w Turze z okazji Święta Tura i w Brzózkach. Członkowie Flesza mieli też wystawy indywidualne zarówno w macierzystej galerii mieszczącej się w holu szubińskiej biblioteki jak również poza nią. Fotografie członków Flesza prezentowane są w różnych publikacjach, m.in. w albumie fotograficznym pt. Powiat Nakielski. Tu Krajna spotyka Pałuki oraz albumie jubileuszowym Szubin Miasto i Gmina 650 lat miasta, a także w wielu folderach reklamujących przyrodę, turystykę oraz miasto Szubin.
Grupa w ciągu kilkunastu lat swego istnienia zrealizowała także kilka projektów jak np.: Uroki Krajny i Pałuk, Zaginiony Świat Kolei, Kraina Jezior, Powiat na piątkę. Członkowie Flesza brali udział w międzynarodowej wystawie malarstwa i fotografii zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią w 2008 roku. Prace członków grupy prezentowane były także na kilku pokazach multimedialnych. Klub Miłośników Fotografii Flesz wspólnie z Rejonową Biblioteką Publiczną zaprezentował wielką wystawę portretów i zdjęć zbiorowych mieszkańców Miasta i Gminy Szubin pod nazwą Nasz Portret. W ciągu ćwierćwiecza zaprezentowano ponad sto wystaw. Niektórzy członkowie Flesza prezentują także wystawy indywidualne na terenie kraju.
Mimo upływu lat pasja fotografowania fleszowców nie mija. Galeria Klubu Miłośników Fotografii „Flesz” w Szubinie mieści się na holu Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. To tam otwierane są wystawy i prezentowane nowe zdjęcia członków klubu. Na potrzeby wystawy jubileuszowej zdjęcia zostały pokazane zarówno na parterze, jak i na piętrze szubińskiej książnicy. Wystawa pokazała różnorodność, warsztat, bogactwo formy i nietuzinkowe spojrzenie członków „Flesza" na świat i wszechświat. Krajobrazy, pejzaże, portrety, reportaż, astrofotografia, makrofotografia, to tylko przykłady tego, co w swoim repertuarze mają do zaoferowania widzom członkowie KMF „Flesz”. Jednym słowem - jest na co popatrzeć.
Przez Klub Miłośników Fotografii Flesz przewinęło się wiele osób. Wśród członków grupy wymienić należy weteranów: Małgorzatę Staszak, Andrzeja Wronę, Marka Nikodema, Mirosława Rzeszowskiego. Obecnie działają również Krzysztof Suszek, Iwona Dudek i jej syn Kornel, a także Zbigniew Borek, Tomasz Leśniewski, Alicja Horbatiuk, Dorota Magdziarz. Członkami Flesza na przestrzeni lat byli m.in.: Kamila Niedźwiedzka, Witalis Małecki, Bogdan Adamczyk, Lucyna Hunkier, Michał Bielecki, Krzysztof Chruściński, Iza Gorzycka, Roman Jagodziński, Agnieszka Kokocińska, Jarosław i Małgorzata Junykowie, Agata Januszewska i wielu innych.
Podczas uroczystości nie zabrakło życzeń, a te składali m.in. starosta nakielski Krzysztof Błoński , burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, sekretarz gminy Renata Kabulla, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska, prezes Akcji katolickiej Danuta Siewkowska, przedstawiciele Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, artysta-plastyk Maciej Jeliński i wszyscy, którzy przybyli na jubileusz. Życzenia odbierali: Małgorzata Staszak, prezes KMF „Flesz” i Mirosław Rzeszowski. Świeczki z urodzinowego tortu zostały zdmuchnięte na górnym holu biblioteki. Wieczór został zwieńczony pokazem zdjęć członków „Flesza”, który przygotował Marek Nikodem a o oprawę muzyczną jubileuszowej wystawy zadbał zespół Crashfork ze Żnina
Piotr Bembenek
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze