Reklama

80-lecie Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie – jubileusz pełen wspomnień i podziękowań

07/05/2026 20:18

Uroczyste obchody 80-lecia Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie zgromadziły licznych gości, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kultury, oświaty oraz mieszkańców miasta. Wydarzenie było okazją do podsumowania wieloletniej działalności książnicy, podziękowań dla osób wspierających bibliotekę oraz wspólnego świętowania wyjątkowego jubileuszu.

W imieniu Dyrektora biblioteki, pracowników oraz organizatorów, wszystkich zgromadzonych powitała z-ca Dyrektora Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Marzena Suplicka. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Artur Michalak, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski oraz Zastępca Burmistrza Anna Kijowska. Obecni byli również radni powiatowi i gminni, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy Dagmara Reszkowska-Gierden wraz z instruktorami, dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek. Przedstawiciele instytucji kultury, szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych oraz emerytowani pracownicy biblioteki.

Program jubileuszu obejmował przemówienie Dyrektora Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Mirosława Rzeszowskiego, wystąpienia zaproszonych gości, projekcję filmu promującego działalność biblioteki. W części artystycznej miał miejsce koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Agnieszki Berki. Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę czasową prezentowaną w holach biblioteki.

Reklama

Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań dla sponsorów i partnerów wspierających działalność biblioteki, do których to przedstawicieli przybyłych na jubileusz skierowano wyrazy wdzięczności. Organizatorzy podkreślili, że bez ich finansowego wsparcia organizacja jubileuszu nie byłaby możliwa.

W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście, którzy gratulowali bibliotece pięknego jubileuszu i dziękowali za wieloletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Reklama

Na zakończenie organizatorzy podziękowali wszystkim za obecność i zaprosili gości na spotkanie przy kawie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, gdzie czekał jubileuszowy tort oraz lampka szampana. Tradycyjnie wykonano także pamiątkowe zdjęcie uczestników obchodów.

Jubileusz 80-lecia Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie był nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań, ale także dowodem na to, jak ważną rolę biblioteka odgrywa w życiu lokalnej społeczności od wielu pokoleń.

Wypowiedz dyrektora Mirosława Rzeszowskiego. - Przez 80 lat istnienia Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie zmieniała swoją nazwę, strukturę organizacyjną i zasięg działania. Obecnie posiada bibliotekę główną i pięć filii wiejskich. Przez ponad siedemdziesiąt lat kierowało książnicą trzech dyrektorów: od 1953 r. Bożena Kierska, a w 1965 r. Bronisław Roga. Od połowy 2003 r. funkcję dyrektora pełni Mirosław Rzeszowski.

Reklama

W 1974 r. książnica szubińska otrzymała nowoczesny budynek, wyposażony zgodnie z potrzebami współczesnej biblioteki. Nad budową obiektu czuwał ówczesny dyrektor, Bronisław Roga. Jego następca, Mirosław Rzeszowski zmodernizował zastany gmach. Placówka, położona w centrum miasta, przystosowana jest do obsługi wszystkich grup czytelników, w tym osób niepełnosprawnych. Wnętrza biblioteki bardzo się zmieniły. Hole stały się galeriami fotografii i malarstwa, czytelnia główna przeistoczyła się w miejsce licznych spotkań i wydarzeń. Oddział dla dzieci nie tylko udostępnia zbiory, ale zachęca do działań twórczych i zabawy. Nowe oblicze zyskał też mały, ale urokliwy ogródek, a budynek biblioteki drugie wyjście ewakuacyjne. W naszej książnicy odbywają się kursy języków obcych dla dorosłych i dzieci oraz zajęcia prozdrowotne. Tutaj można skorzystać z internetu, punktu ksero i przewinąć niemowlę. Dbamy o wysoki poziom świadczonych usług, przekazywanych informacji oraz wdrażania nowych technologii.

W różnych formach promujemy kulturę i historię Polski, a także dzieje naszego regionu. Ważna jest dla nas edukacja kulturalna i patriotyczna dzieci i młodzieży. Aktywność tę realizujemy poprzez m.in.: lekcje biblioteczne i tematyczne, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Reklama

Biblioteka ma także swój wkład w pracę z osobami niepełnosprawnymi. Od 2015 r. posiadamy certyfikat biblioteki przyjaznej dla osób z autyzmem. Oddział dla dzieci prowadzi czasami zajęcia przeznaczone dla uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie.

Dziś biblioteka jest czymś więcej niż instytucją kultury. Stanowi miejsce, a właściwie obszar, aktywności społecznej mieszkańców miasta i gminy. Tutaj mieści się siedziba Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Od 2000 r. działa Klub Miłośników Fotografii Flesz. Grupa prowadzi w bibliotece galerię, która jest dumą nie tylko fotografików, ale i bibliotekarzy. Nasza książnica jest od lat sceną spotkań z pisarzami, poetami, ważnymi postaciami życia publicznego regionu i państwa: politykami, naukowcami, podróżnikami, sportowcami. Promując wartości kulturalne, realizowaliśmy przez piętnaście lat międzypowiatowy przegląd amatorskiej twórczości literackiej mieszkańców regionu pn. Na Skrzydłach Pegaza. Z satysfakcją stwierdzamy, że mimo osiemdziesięciu lat istnienia, biblioteka nie starzeje się i żywo reaguje na potrzeby społeczne i kulturalne, starając się jak najlepiej wypełnić swoje posłannictwo. Dziękujemy wszystkim, którzy korzystają z naszych usług. Jesteśmy wdzięczni za możliwość pełnienia dla Państwa zaszczytnej służby.

Reklama

Piotr Bembenek

Galeria: fot. Piotr Bembenek

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/05/2026 08:03
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości