Barcin, Łabiszyn, szlak turystyczny, kajaki, rowery wodne
Nowe kajaki i rowery wodne
1 maja w Barcinie, a 5 maja w Łabiszynie rozpocznie się sezon turystyczny i ruszy bezpłatna wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. W jednej i drugiej gminie będzie w tym roku więcej sprzętu.
Zasady korzystania z kajaków i rowerów wodnych się nie zmienią, nadal będzie można je wypożyczać bezpłatnie. W gminie Łabiszyn na potrzeby przechowywania nowego sprzętu rozbudowana została nawet marina. Wkrótce dotrze siedem dodatkowych kajaków i pięć rowerów wodnych. Będzie więc w sumie na łabiszyńskiej wyspie 10 kajaków i 10 rowerów wodnych.
- Przystąpimy także do zakupu rowerów - powiedział burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek. - Najprawdopodobniej Pakość też już zamawia coś aktualnie i zdąży chyba równolegle z nami wejść w ten projekt.
Szlak pakosko-barcińsko-łabiszyński, który obejmowałby trasy, na wodzie i na lądzie zacznie funkcjonować już około maja-czerwca. Gminy dążą do tego, żeby sprzęt rowerowy był zbliżony w każdej gminie. Będzie on wymieniany między gminami co miesiąc, czy co kilka tygodni.
Projekt Rowerem po Pałukach jest projektem realizowanym za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania, która odniosła się do niego pozytywnie. Nie ma jednak jeszcze akceptacji Urzędu Marszałkowskiego dla tego projektu, więc nie wiadomo, ile pieniędzy na ten cel uda się pozyskać.
W gminie Barcin projekt przewiduje doposażenie stanicy żeglarskiej Neptun w sprzęt wodny, na który składać się będzie: cztery czteroosobowe rowery wodne, 8 kajaków, w tym dwa jednoosobowe i sześć dwuosobowych, 14 wioseł oraz 30 kamizelek asekuracyjnych.
Ponadto w ramach projektu zostanie wydania publikacja dotycząca szlaków wodnych znajdujących się na terenie funkcjonowania LGD Pałuki. Publikacja ta powstanie we współpracy z Biblioteką Miasta i Gminy Barcin.
W Łabiszynie, podobnie jak w zeszłym roku, wypożyczalnia sprzętu wodnego nie będzie czynna w dni koncertów, gdyż koncerty odbywają się na wyspie, nieopodal mariny. Wyklucza to każdą niedzielę sezonu wiosenno-letniego, począwszy od początku maja, a skończywszy na 21 września.
- Na te koncerty przychodzi bardzo dużo ludzi, jest plac zabaw, bardzo dużo dzieci na nim się bawi i w tym wszystkim wypożyczalnia rowerów i kajaków zupełnie odpada - wyjaśnia burmistrz Łabiszyna i tłumaczy, że mimo iż koncerty zaczynają się o 1700, to przygotowania do takiego koncertu trwają już od 1300. Uznał, że aby zapewnić należyte bezpieczeństwo przy wypożyczalni sprzętu wodnego podczas imprez, trzeba by zatrudnić przynajmniej trzy dodatkowe osoby, a na to gminy nie stać.
Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1159 (18/2014)
Przejdź do forum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze