Reklama

Pokolejowa Wieża Ciśnień w Janowcu Wlkp. najlepszym obiektem 20-lecia w województwie

Stworzenie projektu zajęło architektom blisko cały rok. Ich wytężona praca zaowocowała nieprzeciętnym sukcesem. Przebudowana, rozbudowana i zmodernizowana dawna Kolejowa Wieża Ciśnień w Janowcu Wielkopolskim zajęła pierwsze miejsce w rankingu na Obiekt 20-lecia Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów. Swój nowy wygląd zawdzięcza żninianinowi - architektowi Piotrowi Brzezińskiemu oraz zespołowi pracowni projektowej Buka Architektura - architektom: Jolancie Budzichowskiej i Dawidowi Fischerowi.

Metamorfoza Wieży Ciśnień robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach Janowca. Staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w powiecie żnińskim, ale i całym województwie. Kapituła prestiżowego rankingu organizowanego przez Kujawsko-Pomorską Okręgową Izbę Architektów nie miała cienia wątpliwości, uznając Wieżę Ciśnień najlepszym obiektem XXI wieku w regionie. Nie doszłoby do tego, gdyby nie pochodzący ze Żnina architekt - Piotr Brzeziński oraz zespół pracowni projektowej Buka Architektura, któremu samorząd powierzył stworzenie projektu.  

 

Reklama
Wieża Ciśnień jest filią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim fot. Justyna Kulpińska

 

- Było to dla nas duże wyzwanie. Zwłaszcza, że jest to obiekt historyczny. Należało umiejętnie wyważyć całość - podkreślić walory historyczne i dodać nową część. Mimo, że obiekt nie jest duży, projekt wymagał od nas wiele trudu. Istotny był każdy detal. Cieszy nas to, że efekt finalny jest zadowalający, został dostrzeżony i doceniony. Motywuje to także do dalszej pracy - mówił Pałukom Piotr Brzeziński. Janowiecka Wieża Ciśnień, która łączy w sobie kolejową przeszłość z elementami nowoczesnej architektury, wyprzedziła m.in. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, toruński Grand Bulvar czy Szpital im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy. 

Reklama

 

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno wieża odstraszała swoim wyglądem i negatywnie wpływała na wizerunek miasta fot. Justyna Kulpińska

 

Przypomnijmy, że obiekt  został wybudowany w 1898 r. Głównym zadaniem budynku w tamtym okresie było zaopatrywanie obiektów kolejowych oraz lokomotyw parowych w wodę. Swoje funkcje przestał pełnić w latach 80. XX wieku. Od tego momentu ulegał postępującej degradacji i zaczął popadać w ruinę. Zmieniło się to dzięki działaniom podjętym przez gminę Janowiec Wlkp., która w 2011 r. najpierw przejęła budynek od PKP, a następnie zaczęła dążyć do przywrócenia jego świetności.

Po kapitalnym remoncie obiekt zyskał windę, która umożliwia korzystanie z jego trzech kondygnacji również osobom niepełnosprawnym. Na każdym z pięter powstała sala o powierzchni ok. 40 m2. Nowa, kulturalna funkcja budynku wymagała też zwiększenia powierzchni użytkowej na poziomie parteru. Do obiektu dobudowano salę o wielkości około 80 m2 oraz pomieszczenia sanitarne i gospodarcze. Nad częścią parterową pojawił się okazały taras widokowy, a motywem przewodnim całości są regionalne zdobienia na rdzewiejącej stali, która ostatnimi czasy zdobywa świat architektury. W pobliżu wieży ciśnień wyeksponowano zbiorniki na wodę, które zdemontowano z jej głowicy oraz ustawiono ławki. Wartość zadania to blisko 2 mln zł, z czego 1.200.000 zł to unijne środki zewnętrzne, pozyskane przez samorząd z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Reklama

Justyna Kulpińska, 28 X 2022

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości