Stworzenie projektu zajęło architektom blisko cały rok. Ich wytężona praca zaowocowała nieprzeciętnym sukcesem. Przebudowana, rozbudowana i zmodernizowana dawna Kolejowa Wieża Ciśnień w Janowcu Wielkopolskim zajęła pierwsze miejsce w rankingu na Obiekt 20-lecia Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów. Swój nowy wygląd zawdzięcza żninianinowi - architektowi Piotrowi Brzezińskiemu oraz zespołowi pracowni projektowej Buka Architektura - architektom: Jolancie Budzichowskiej i Dawidowi Fischerowi.
Metamorfoza Wieży Ciśnień robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach Janowca. Staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w powiecie żnińskim, ale i całym województwie. Kapituła prestiżowego rankingu organizowanego przez Kujawsko-Pomorską Okręgową Izbę Architektów nie miała cienia wątpliwości, uznając Wieżę Ciśnień najlepszym obiektem XXI wieku w regionie. Nie doszłoby do tego, gdyby nie pochodzący ze Żnina architekt - Piotr Brzeziński oraz zespół pracowni projektowej Buka Architektura, któremu samorząd powierzył stworzenie projektu.
![]() |
| Wieża Ciśnień jest filią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim fot. Justyna Kulpińska |
- Było to dla nas duże wyzwanie. Zwłaszcza, że jest to obiekt historyczny. Należało umiejętnie wyważyć całość - podkreślić walory historyczne i dodać nową część. Mimo, że obiekt nie jest duży, projekt wymagał od nas wiele trudu. Istotny był każdy detal. Cieszy nas to, że efekt finalny jest zadowalający, został dostrzeżony i doceniony. Motywuje to także do dalszej pracy - mówił Pałukom Piotr Brzeziński. Janowiecka Wieża Ciśnień, która łączy w sobie kolejową przeszłość z elementami nowoczesnej architektury, wyprzedziła m.in. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, toruński Grand Bulvar czy Szpital im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.
![]() |
| Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno wieża odstraszała swoim wyglądem i negatywnie wpływała na wizerunek miasta fot. Justyna Kulpińska |
Przypomnijmy, że obiekt został wybudowany w 1898 r. Głównym zadaniem budynku w tamtym okresie było zaopatrywanie obiektów kolejowych oraz lokomotyw parowych w wodę. Swoje funkcje przestał pełnić w latach 80. XX wieku. Od tego momentu ulegał postępującej degradacji i zaczął popadać w ruinę. Zmieniło się to dzięki działaniom podjętym przez gminę Janowiec Wlkp., która w 2011 r. najpierw przejęła budynek od PKP, a następnie zaczęła dążyć do przywrócenia jego świetności.
Po kapitalnym remoncie obiekt zyskał windę, która umożliwia korzystanie z jego trzech kondygnacji również osobom niepełnosprawnym. Na każdym z pięter powstała sala o powierzchni ok. 40 m2. Nowa, kulturalna funkcja budynku wymagała też zwiększenia powierzchni użytkowej na poziomie parteru. Do obiektu dobudowano salę o wielkości około 80 m2 oraz pomieszczenia sanitarne i gospodarcze. Nad częścią parterową pojawił się okazały taras widokowy, a motywem przewodnim całości są regionalne zdobienia na rdzewiejącej stali, która ostatnimi czasy zdobywa świat architektury. W pobliżu wieży ciśnień wyeksponowano zbiorniki na wodę, które zdemontowano z jej głowicy oraz ustawiono ławki. Wartość zadania to blisko 2 mln zł, z czego 1.200.000 zł to unijne środki zewnętrzne, pozyskane przez samorząd z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Justyna Kulpińska, 28 X 2022
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze