Reklama

O sędziach piłkarskich

Kazimierz Jańczak były sędzia piłkarski, obecnie obserwator, członek Zarządu K-P ZPN w Bydgoszczy a od 4 lat przewodniczący Kolegium Sędziów fot. Grzegorz Berdysz

Żnin, Bydgoszcz, K-PZPN, kolegium sędziów, piłka nożna
    O sędziach piłkarskich
     Rozmowa z członkiem Zarządu K-PZPN w Bydgoszczy, a od 4 lat przewodniczącym Kolegium Sędziów, Kazimierzem Jańczakiem o środowisku sędziowskim z naszego regionu w kontekście rozpoczynającej się rundy wiosennej rozgrywek piłkarskich.

     Grzegorz Berdysz: - Grają już piłkarze w całym regionie. Rozgrywki wznowiła IV i V liga. Jak organizacja sędziowska województwa kujawsko-pomorskiego reprezentuje się na tle kraju?
     Kazimierz Jańczak: - Jesteśmy silną, znaczącą organizacją w Polsce, mamy 2 sędziów międzynarodowych: Daniel Stefański z Bydgoszczy i Bartosz Frankowski z Torunia. Stefański po bardzo dobrych występach międzynarodowych awansował w kwalifikacji prowadzonej przez władze  sędziowskie UEFA. Szkoda, że trapi go obecnie kontuzja, ale liczymy, że szybko powróci na krajowe i międzynarodowe boiska. Z kolei Frankowski objęty był szczególnym programem UEFA, zyskując uznanie władz krajowych KS PZPN, jak również międzynarodowych. Obecnie sędziuje turniej UEFA w Portugalii wraz ze swym asystentem Jakubem Winklerem z Torunia. Ponadto w tzw. TOP klasie reprezentuje nas Adam Lyczmański z uprawnieniami do prowadzenia meczy w Ekstraklasie. Wśród sędziów asystentów zawodowych jest Marcin Boniek jako sędzia asystent na najwyższym szczeblu krajowym. Wśród tych sędziów szczebla centralnego są również: Jakub Winkler, Marcin Sadowski oraz Dariusz Ignatowski i Maciej Daszkiewicz. Ponadto mamy 4 czołowych sędziów w II lidze: Mariusz Korpalski z Torunia, Piotr Łęgosz z Lipna (objęty narodowym programem mentorskim), Sylwester Rasmus z Chełmży - jednocześnie sędzia techniczny Frankowskiego. I akcent żniński - Marcin Liana, który od lat jest jednym z najlepszych sędziów w tej grupie rozgrywkowej. Jego asystentami są: Dariusz Drozd z Bydgoszczy i Rafał Podlewski z Izdebna. Arbitrzy szczebla centralnego poddani są systematycznej pracy szkoleniowej (testy, najnowsze materiały szkoleniowe UEFA i krajowe przygotowane przez byłych najlepszych sędziów). Ponadto realizują określony program przygotowania fizycznego. Systematycznie mają przez sport-tester badane akcje serca, spalania kalorii i wydolności organizmu. Ponadto poddawani są badaniom tkanki tłuszczowej. Opiekę nad przygotowaniem tej grupy sędziów pod względem fizycznym ma jeden z najlepszych trenerów w Europie, z którego usług korzysta również UEFA - Grzegorz  Krzosek. Sędziowie analizują swe występy w oparciu o materiał zarejestrowany na płycie CD i dokonują własnej samooceny.
     - A co z zapleczem tej grupy sędziów?
     - Zapleczem tej grupy sędziów jest 10 arbitrów III ligi. Wśród nich jest 2 sędziów przynależnych do grupy szkoleniowej Żnin: Daniel Mateusiak i Łukasz Uciński, oboje mieszkają w Szubinie. Wśród arbitrów uprawnionych do prowadzenia zawodów IV ligi jest 18-tu, w tym Rafał Liana czołowy sędzia, który tylko ze względu na przekroczenie limitu wieku nie prowadzi już zawodów w III lidze. W klasie okręgowej mamy 33 sędziów, trzech z nich mieszka w Żninie: Sławomir Kujawa (niegdyś w czołówce IV ligi - limit wieku), Mariusz Stypczyński - doświadczony sędzia i nadzieja na awans, Rafał Podlewski z Izdebna, objęty programem mentorskim - sędzia asystent Marcina Liany. W klasie A: 68 sędziów - 3 z grupy Żnin oraz 65 uprawnionych do prowadzenia zawodów jako sędziowie głównie w klasie B. Ponadto kujawsko-pomorska organizacja sędziowska posiada 25 sędziów seniorów (limit wieku) i 23 sędziów próbnych rozpoczynających karierę. Wśród tej rzeszy sędziów prowadzimy systematyczne szkolenia, włączając do tego procesu również psychologa sportowego, jak również najnowsze materiały szkoleniowe. Potwierdzeniem gotowości była "plenarka" szkoleniowa odbyta na obiektach Zawiszy 1 i 2 marca, która potwierdziła dobre przygotowanie sędziów do II rundy rozgrywkowej sezonu 2013/2014 roku.

Z Kazimierzem Jańczakiem
rozmawiał Grzegorz Berdysz

Reklama

27 III 2014

 

Przejdź do forum.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości