Reklama

Sięgnęli po Laury Klemensa

Dawid Jeziorski - najlepszy z najlepszych (technika)
    fot. Remigiusz Konieczka Paulina Napierała - najlepsza z najlepszych (licea)
   fot. Remigiusz Konieczka

Za pracę w niejednej dziedzinie
     Sięgnęli po Laury Klemensa
     Już po raz siódmy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu żnińskiego odebrali Laury Klemensa, czyli wyróżnienia za dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i godną postawę.

     Po raz pierwszy Laury Klemensa zostały przyznane w 2005 roku. W tym roku najlepszych uczniów wybierała kapituła w składzie: Edyta Szóstak-Ławińska, przewodnicząca kapituły, Robert Luchowski, Jędrzej Małecki, Andrzej Budziak, Jadwiga Jelinek, Stefan Fedejko oraz Irena Starczewska. Laury przyznane zostały w  sześciu kategoriach: sportowiec, społecznik, olimpijczyk, twórca oraz najlepszy z najlepszych spośród uczniów liceów ogólnokształcących i techników.
     W kategorii społecznik roku do miana najlepszego kandydowało 7 uczniów: Marta Okońska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie, Kamila Miecznikiewicz z liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie, Dominika Tokarz z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie, Patrycja Poturalska z liceum ogólnokształcącego ZSP w Piechcinie, Agnieszka Swacha z liceum ogólnokształcącego przy ZSP w Janowcu, Anna Rochowiak z technikum ekonomicznego przy ZSE-H w Żninie oraz Dariusz Samul z Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla młodocianych pracowników w ZSP im. Marii Karłowskiej w Żninie. Laur został przyznany właśnie Dariuszowi Samulowi, który w ramach pracy w szkolnej kapitule samorządu uczniowskiego był współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem kilku przedsięwzięć, np. akcji Bądź bezpieczny na drodze, Góra grosza, Kosz wielkanocny dla ubogich rodzin. Reprezentował szkołę w Powiatowych Targach Szkolnych, zorganizował międzyszkolny i powiatowy turniej tenisa stołowego, wcielił w czyn pomysł budowy palmy wielkanocnej, która zdobyła drugie miejsce na konkursie w Gnieźnie, zorganizował wycieczkę szkolną do Jabłonowa Pomorskiego, czyli miejsca pamięci patrona szkoły. Jest inicjatorem szkolnych imprez i uroczystości, występuje w Szkolnym Kółku Teatralnym. Aktywnie działa też poza szkołą - pracuje w Radzie Sołeckiej w Brzyskorzystewku, działa też w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brzyskorzystwi. 

Krzysztof Bratz - twórca
fot. Remigiusz Konieczka Michał Naszko - sportowiec
   fot. Remigiusz Konieczka

     W kategorii twórca nominowane były trzy osoby: Sławomir Dolaciński z I LO w Żninie, Laura Szkatulska z technikum w ZSE-H w Żninie oraz Krzysztof Bratz z liceum ogólnokształcącego w ZSE-H. Laur powędrował do rąk Krzysztofa Bratza. Wręczał go dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak. Krzysztof Bratz w tym roku zakończył naukę w szkole. Był podporą szkolnych i pozaszkolnych uroczystości. Zdobył pierwsze miejsce w XVIII Kujawsko-Pomorskim Przeglądzie Piosenki (eliminacje powiatowe), pierwszą nagrodę w IX Kujawsko-Pomorskim Przeglądzie Piosenki (eliminacje powiatowe), nagrodę główną w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, wyróżnienie w eliminacjach rejonowych i powiatowych 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Turnieju Poezji Śpiewanej, wyróżnienie w eliminacjach wojewódzkich 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Turnieju Poezji Śpiewanej, wyróżnienie w konkursie dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej za interpretacje utworu Juliusza Słowackiego, wyróżnienie w IX wojewódzkim Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Regionalnej Bądź pozdrowiona, ziemio rodzinna we Włocławku, wyróżnienie w konkursie poetyckim Mimozami jesień się zaczyna. Za osiągnięcia artystyczne absolwent ZSE-H otrzymał stypendium starosty. Jest również wolontariuszem Klubu Ośmiu, organizował drzwi otwarte w szkole, był przewodniczącym klasy, współorganizował Dzień twórczości w szkole, służy w poczcie sztandarowym koła Armii Krajowej w Żninie.

Reklama
Przemysław Świtała - olimpijczyk
   fot. Remigiusz Konieczka Dariusz Samul - społecznik
   fot. Remigiusz Konieczka

     W kategorii sportowiec nominacje otrzymała szóstka uczniów: Roksana Hoffmann z technikum informatycznego przy ZSP w Żninie, Jarosław Piwoński z liceum ogólnokształcącego w ZSP w Żninie, Tomasz Kośmider z liceum ogólnokształcącego przy ZSP w Łabiszynie, Samanta Poczciwińska z liceum ogólnokształcącego w ZSP w Janowcu, Michał Naszko z I LO w Żninie oraz Artur Stręk z  Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Gąsawie. Najlepszym sportowcem został Michał Naszko, który zajął IX miejsce w biegu na 5 km na XVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Chorzowie, VII miejsce w biegu na 3 km w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, XIII miejsce w biegu na 3 km w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach letnich, XVIII miejsce w biegu na 5 km w Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegach Przełajowych, XI miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w indywidualnych biegach przełajowych na 2 km, VII miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych 10x1.000 m, V miejsce w Mistrzostwach Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych na 3 km, XI i XIV miejsce w wojewódzkich indywidualnych biegach przełajowych, I miejsce w biegu na 1.000 m podczas Mistrzostw Powiatu w LA, I miejsce w indywidualnych biegach na 2.000 i 1.500 metrów oraz I miejsce w sztafetowych biegach na terenie powiatu na dystansie 10 razy 1.000 m. Ponadto osiągał bardzo dobre i dobre wyniki w nauce, ma bardzo dobrą ocenę z zachowania i aktywnie działa w różnych akcjach i przedsięwzięciach.
       W kategorii olimpijczyk nominowano trójkę uczniów: Przemysława Świtałę z technikum ekonomicznego w ZSE-H, Hannę Bagrowską z I LO w Żninie oraz Macieja Dudka z technikum rolniczego w ZSP w Gąsawie. Laur otrzymał Przemysław Świtała - finalista XI Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Euklides. Ma średnią ocen 4,86 i bardzo dobre zachowanie. Reprezentował szkołę na licznych olimpiadach i konkursach, uzyskał wyróżnienie na zawodach okręgowych XVI Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich. W roku szkolnym 2010/2011 otrzymywał stypendium starosty żnińskiego.
     O tytuł najlepszego z najlepszych spośród uczniów techników ubiegały się dwie osoby: Marika Gólcz z technikum ekonomicznego w ZSE-H w Żninie oraz Dawid Jeziorski z technikum mechanicznego z ZSP im. Marii Karłowskiej. I to właśnie on otrzymał nagrodę. Dawid ma średnią ocen 5,04 i wzorowe zachowanie. Przez trzy lata otrzymywał stypendia premiera, brał udział w zajęciach dodatkowych, dwa lata był jednym z najaktywniejszych uczestników projektu Wyższe kwalifikacje - lepsze perspektywy, zajął III miejsce w szkolnym Turnieju Wiedzy Technicznej w 2010 i II w 2011 r., wyróżniał się zaangażowaniem w zakresie kształcenia zawodowego i pomagał kolegom w nauce.
     Do miana najlepszej z najlepszych kandydowała tylko Paulina Napierała z I LO w Żninie i rzecz jasna ona odebrała Laur Klemensa. Paulina miała średnią ocen 5,18 i bardzo dobre zachowanie. Zajęła I miejsce i zdobyła tytuł laureatki w II Międzypowiatowym Konkursie Chemicznym w Wągrowcu, tytuł laureatki XV edycji Konkursu Chemicznego Wygraj Indeks Politechniki Gdańskiej (i rzecz jasna indeks wygrała), tytuł finalistki 47. Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego na UMK w Toruniu, tytuł finalistki okręgowego etapu XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, była uczestniczką wojewódzkiego finału XI, XII i XIII Licealiady w koszykówce dziewcząt.
     Dyplomy i wyróżnienia trafiły nie tylko do samych laureatów, ale również do ich rodziców. Pozostali nominowani też nie zostali bez pamiątek. Nagrody najlepszym uczniom ufundował Bank Spółdzielczy Pałuki w Żninie.
     Wręczanie Laurów Klemensa w poszczególnych kategoriach przerywane były występami artystycznymi. Na scenie Żnińskiego Domu Kultury zaprezentowali się tancerze z Miejskiego Domu Kultury w Barcinie, trenujący pod kierunkiem Arkadiusza Milarskiego, nauczyciela tańca ze Studia Kreacji Tańca w Bydgoszczy oraz Dominika Piechowiak, tegoroczna absolwentka Publicznego Gimnazjum w Janowcu, uczestniczka Szansy na sukces z marca tego roku.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1011 (26/2011)

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości