Dawid Jeziorski - najlepszy z najlepszych (technika)
fot. Remigiusz Konieczka
Paulina Napierała - najlepsza z najlepszych (licea)
fot. Remigiusz Konieczka
Za pracę w niejednej dziedzinie
Sięgnęli po Laury Klemensa
Już po raz siódmy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu żnińskiego odebrali Laury Klemensa, czyli wyróżnienia za dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i godną postawę.
Po raz pierwszy Laury Klemensa zostały przyznane w 2005 roku. W tym roku najlepszych uczniów wybierała kapituła w składzie: Edyta Szóstak-Ławińska, przewodnicząca kapituły, Robert Luchowski, Jędrzej Małecki, Andrzej Budziak, Jadwiga Jelinek, Stefan Fedejko oraz Irena Starczewska. Laury przyznane zostały w sześciu kategoriach: sportowiec, społecznik, olimpijczyk, twórca oraz najlepszy z najlepszych spośród uczniów liceów ogólnokształcących i techników.
W kategorii społecznik roku do miana najlepszego kandydowało 7 uczniów: Marta Okońska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie, Kamila Miecznikiewicz z liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie, Dominika Tokarz z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie, Patrycja Poturalska z liceum ogólnokształcącego ZSP w Piechcinie, Agnieszka Swacha z liceum ogólnokształcącego przy ZSP w Janowcu, Anna Rochowiak z technikum ekonomicznego przy ZSE-H w Żninie oraz Dariusz Samul z Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla młodocianych pracowników w ZSP im. Marii Karłowskiej w Żninie. Laur został przyznany właśnie Dariuszowi Samulowi, który w ramach pracy w szkolnej kapitule samorządu uczniowskiego był współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem kilku przedsięwzięć, np. akcji Bądź bezpieczny na drodze, Góra grosza, Kosz wielkanocny dla ubogich rodzin. Reprezentował szkołę w Powiatowych Targach Szkolnych, zorganizował międzyszkolny i powiatowy turniej tenisa stołowego, wcielił w czyn pomysł budowy palmy wielkanocnej, która zdobyła drugie miejsce na konkursie w Gnieźnie, zorganizował wycieczkę szkolną do Jabłonowa Pomorskiego, czyli miejsca pamięci patrona szkoły. Jest inicjatorem szkolnych imprez i uroczystości, występuje w Szkolnym Kółku Teatralnym. Aktywnie działa też poza szkołą - pracuje w Radzie Sołeckiej w Brzyskorzystewku, działa też w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brzyskorzystwi.
Krzysztof Bratz - twórca
Michał Naszko - sportowiec W kategorii twórca nominowane były trzy osoby: Sławomir Dolaciński z I LO w Żninie, Laura Szkatulska z technikum w ZSE-H w Żninie oraz Krzysztof Bratz z liceum ogólnokształcącego w ZSE-H. Laur powędrował do rąk Krzysztofa Bratza. Wręczał go dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak. Krzysztof Bratz w tym roku zakończył naukę w szkole. Był podporą szkolnych i pozaszkolnych uroczystości. Zdobył pierwsze miejsce w XVIII Kujawsko-Pomorskim Przeglądzie Piosenki (eliminacje powiatowe), pierwszą nagrodę w IX Kujawsko-Pomorskim Przeglądzie Piosenki (eliminacje powiatowe), nagrodę główną w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, wyróżnienie w eliminacjach rejonowych i powiatowych 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Turnieju Poezji Śpiewanej, wyróżnienie w eliminacjach wojewódzkich 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Turnieju Poezji Śpiewanej, wyróżnienie w konkursie dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej za interpretacje utworu Juliusza Słowackiego, wyróżnienie w IX wojewódzkim Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Regionalnej Bądź pozdrowiona, ziemio rodzinna we Włocławku, wyróżnienie w konkursie poetyckim Mimozami jesień się zaczyna. Za osiągnięcia artystyczne absolwent ZSE-H otrzymał stypendium starosty. Jest również wolontariuszem Klubu Ośmiu, organizował drzwi otwarte w szkole, był przewodniczącym klasy, współorganizował Dzień twórczości w szkole, służy w poczcie sztandarowym koła Armii Krajowej w Żninie.
Przemysław Świtała - olimpijczyk
Dariusz Samul - społecznik W kategorii sportowiec nominacje otrzymała szóstka uczniów: Roksana Hoffmann z technikum informatycznego przy ZSP w Żninie, Jarosław Piwoński z liceum ogólnokształcącego w ZSP w Żninie, Tomasz Kośmider z liceum ogólnokształcącego przy ZSP w Łabiszynie, Samanta Poczciwińska z liceum ogólnokształcącego w ZSP w Janowcu, Michał Naszko z I LO w Żninie oraz Artur Stręk z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Gąsawie. Najlepszym sportowcem został Michał Naszko, który zajął IX miejsce w biegu na 5 km na XVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Chorzowie, VII miejsce w biegu na 3 km w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, XIII miejsce w biegu na 3 km w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach letnich, XVIII miejsce w biegu na 5 km w Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegach Przełajowych, XI miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w indywidualnych biegach przełajowych na 2 km, VII miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych 10x1.000 m, V miejsce w Mistrzostwach Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych na 3 km, XI i XIV miejsce w wojewódzkich indywidualnych biegach przełajowych, I miejsce w biegu na 1.000 m podczas Mistrzostw Powiatu w LA, I miejsce w indywidualnych biegach na 2.000 i 1.500 metrów oraz I miejsce w sztafetowych biegach na terenie powiatu na dystansie 10 razy 1.000 m. Ponadto osiągał bardzo dobre i dobre wyniki w nauce, ma bardzo dobrą ocenę z zachowania i aktywnie działa w różnych akcjach i przedsięwzięciach.
W kategorii olimpijczyk nominowano trójkę uczniów: Przemysława Świtałę z technikum ekonomicznego w ZSE-H, Hannę Bagrowską z I LO w Żninie oraz Macieja Dudka z technikum rolniczego w ZSP w Gąsawie. Laur otrzymał Przemysław Świtała - finalista XI Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Euklides. Ma średnią ocen 4,86 i bardzo dobre zachowanie. Reprezentował szkołę na licznych olimpiadach i konkursach, uzyskał wyróżnienie na zawodach okręgowych XVI Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich. W roku szkolnym 2010/2011 otrzymywał stypendium starosty żnińskiego.
O tytuł najlepszego z najlepszych spośród uczniów techników ubiegały się dwie osoby: Marika Gólcz z technikum ekonomicznego w ZSE-H w Żninie oraz Dawid Jeziorski z technikum mechanicznego z ZSP im. Marii Karłowskiej. I to właśnie on otrzymał nagrodę. Dawid ma średnią ocen 5,04 i wzorowe zachowanie. Przez trzy lata otrzymywał stypendia premiera, brał udział w zajęciach dodatkowych, dwa lata był jednym z najaktywniejszych uczestników projektu Wyższe kwalifikacje - lepsze perspektywy, zajął III miejsce w szkolnym Turnieju Wiedzy Technicznej w 2010 i II w 2011 r., wyróżniał się zaangażowaniem w zakresie kształcenia zawodowego i pomagał kolegom w nauce.
Do miana najlepszej z najlepszych kandydowała tylko Paulina Napierała z I LO w Żninie i rzecz jasna ona odebrała Laur Klemensa. Paulina miała średnią ocen 5,18 i bardzo dobre zachowanie. Zajęła I miejsce i zdobyła tytuł laureatki w II Międzypowiatowym Konkursie Chemicznym w Wągrowcu, tytuł laureatki XV edycji Konkursu Chemicznego Wygraj Indeks Politechniki Gdańskiej (i rzecz jasna indeks wygrała), tytuł finalistki 47. Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego na UMK w Toruniu, tytuł finalistki okręgowego etapu XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, była uczestniczką wojewódzkiego finału XI, XII i XIII Licealiady w koszykówce dziewcząt.
Dyplomy i wyróżnienia trafiły nie tylko do samych laureatów, ale również do ich rodziców. Pozostali nominowani też nie zostali bez pamiątek. Nagrody najlepszym uczniom ufundował Bank Spółdzielczy Pałuki w Żninie.
Wręczanie Laurów Klemensa w poszczególnych kategoriach przerywane były występami artystycznymi. Na scenie Żnińskiego Domu Kultury zaprezentowali się tancerze z Miejskiego Domu Kultury w Barcinie, trenujący pod kierunkiem Arkadiusza Milarskiego, nauczyciela tańca ze Studia Kreacji Tańca w Bydgoszczy oraz Dominika Piechowiak, tegoroczna absolwentka Publicznego Gimnazjum w Janowcu, uczestniczka Szansy na sukces z marca tego roku.
Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1011 (26/2011)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze