Reklama

Szykuje się podwyżka za śmieci

Gmina Szubin, śmieci, odbiór, stawka, opłata
     Szykuje się podwyżka za śmieci
    Z początkiem drugiego półrocza mają zostać zwiększone stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Za odpady segregowane ma to być 12 zł od osoby, za zmieszane 36 zł od osoby. Od szóstej i każdej następnej osoby w rodzinie będzie to 6 zł lub 1 zł. O ostatecznej wysokości stawek zdecydują radni.

     Dotychczasowe stawki i zasady odbioru odpadów komunalnych obowiązują od 2013 roku, a więc od chwili wejście w życie tzw. nowej ustawy śmieciowej. Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że zasady nie zmienią się. Nowy przetarg na odbiór odpadów komunalnych rozstrzygnięty kilka tygodni temu wygrała firma Remondis, a więc dotychczasowy odbiorca śmieci. Nadal nowymi zasadami są objęte tylko nieruchomości zamieszkane. Zmiany dotyczą wysokości stawek za odbiór odpadów.
     Od lipca 2013 roku mieszkańcy gminy Szubin, którzy segregują odpady, płacą 9 zł od osoby za miesiąc. Za odpady zmieszane trzeba zapłacić 18 zł. Po rozstrzygnięciu przetargu w Urzędzie Miejskim zostały skalkulowane koszty związane z gospodarką odpadami. W koszty został wliczony nie tylko sam odbiór odpadów, ale również np. koszty utrzymania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, koszty obsługi systemu, koszty przesyłek (np. upomnień), koszty bankowe itp. Po podliczeniu okazało się, że gmina musi pokryć koszt gospodarki odpadami w wysokości ok. 3 mln zł rocznie.
     W związku z tym na wtorkowej komisji komunalnej Rady Miejskiej w Szubinie naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Iwona Kubiak zaproponowała radnym kilka wariantów nowych zasad, dzięki którym będzie można pokryć te 3 mln zł.
     Radnym zaproponowano wybór jednego spośród pięciu wariantów. W pierwszym stawka byłaby liczona od liczby mieszkańców bez zniżek, w drugim stawka zależałaby od liczby mieszkańców - ze zniżką dla osób i rodzin objętych pomocą społeczną, trzeci wariant to stawka uzależniona od liczby mieszkańców ze zniżką dla piątej lub szóstej osoby w rodzinie, czwarty to stawka liczona od gospodarstwa domowego bez zwolnień, a piąty to stawka od gospodarstwa domowego ze zniżką dla objętych pomocą społeczną. Radni, członkowie komisji komunalnej wybrali trzeci wariant. Ustalili, że zniżka będzie obowiązywała od szóstego członka w rodzinie.
     Zaproponowane zostały też nowe stawki. Dla pierwszych pięciu członków rodziny ma być to 12 zł od osoby, dla szóstego i każdego następnego 6 zł lub 1 zł za odpady posegregowane, a za odpady zmieszane stawka za odbiór ma wynosić 36 zł od osoby.
     Zniżka ma dotyczyć zarówno tych rodzin, które zdecydowały się segregować odpady, jak i tych, które postanowiły ich nie segregować.
     Czyli, ile mają płacić?
     Skoro różnicowanie opłat ma dotyczyć tych osób, które odpady segregują i ich nie segregują, to od szóstego członka rodziny i każdego następnego będzie pobierana opłata w wysokości 1 zł lub 6 zł (w zależności, jak zdecydują radni). Jeśli gospodarstwo domowe zadeklarowało segregację, to opłata od osoby wyniesie 12 zł, a jeśli śmieci nie segreguje, to 36 zł od osoby.
     Co ważne, nikt nie może być zwolniony z uiszczenia tej opłaty. W tym roku Rada Miejska przyjęła uchwałę o zwolnieniu członków rodzin wielodzietnych z konieczności opłaty za odbiór odpadów, jednak Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła uchwałę, ponieważ gminy mogę wprowadzić różnicowanie opłat, a opłatą różnicowaną nie jest stawka 0 zł. Stąd propozycje związane z 1 zł lub 6 zł dla szóstej i następnej osoby w rodzinie.
     Naczelnik Iwona Kubiak wyjaśniła, że podwyżka wydawać się może wysoka, ale wynika z tego, że w całym poprzednim okresie obowiązywania starych stawek różnica między uchwalonymi opłatami a kosztami wynosiła 1-1,50 zł. Oznacza to, że gmina musiała dokładać do kosztów gospodarki odpadami ponad złotówkę od każdego mieszkańca.
     Nowe propozycje stawek zostaną zaprezentowane radnym na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Szubinie.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1217 (23/2015)

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości