Dla dzieci, najbardziej efektowne były zajęcia socjoterapeutyczne z chustą animacyjną. fot. Jacek Mielcarzewicz
Gąsawa, ZPS, dziecko, pediatra, logopeda, psycholog, pedagog
Warsztaty dla rodziców i ich dzieci
Dużym zainteresowaniem rodziców i ich dzieci cieszyły się warsztaty, które odbywały się pod hasłem "Dbajmy o wszechstronny rozwój dziecka" i odbywały się w Zespole Publicznych Szkół w Gąsawie.
Zajęcia pn. Dbajmy o wszechstronny rozwój dziecka, których organizatorami była Dyrekcja Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Beata Szczęsna w Gąsawie, były kontynuacją Logopedycznych sobót, które od jedenastu lat odbywały się w gąsawskiej szkole, a inicjatorką których była Teresa Bogdańska.
Podczas sobotnich warsztatów, odbyły się prelekcje dla rodziców, które wygłosili: Lekarz pediatra Beata Szczęsna, logopeda Teresa Bogdańska, psycholog Helena Górna, rehabilitant Anna Górska, pedagog szkolny Danuta Górna. Dla dzieci i młodzieży zostały zorganizowane i przeprowadzone zajęcia terapeutyczne.
Podczas wykładu Beata Szczęsna przedstawiła rodzicom między innymi zagadnienia dotyczące prawidłowej diety dziecka, m.in. zwróciła uwagę na ilość i jakość podawanych dzieciom posiłków, bogatych w białko i kwasy omega- 3, a ograniczających spożywanie cukru. Zwiększenie udziału kwasów omega-3 w diecie możliwe jest poprzez częstsze spożywanie owoców morza i ryb. Zwróciła także uwagę na skład jogurtów oraz negatywną dla organizmu dziecka rolę zawartego tam syropu glukozowo-fruktozowego, którego spożywanie uważa się za przyczynę otyłości u dzieci. Nadmieniła również, iż warto też ograniczać tłuszcze zwierzęce oraz słodycze.
Logopeda Teresa Bogdańska w swoim wystąpieniu przedstawiła rodzicom dz kroków, czyli o czym należy pamiętać utrwalając prawidłową wymowę z dzieckiem w domu. Zwróciła uwagę m.in. na porę wykonywania ćwiczeń logopedycznych. Lepiej jest ćwiczyć krótko i intensywnie, zadbać o to aby jak najwięcej uczyć poprzez zabawę, wykonywać ćwiczenia razem z dzieckiem oraz dbać o prawidłowość własnej wymowy. Podała też przykłady motywowania dziecka do ćwiczeń poprzez stosowanie nagród cząstkowych.
Natomiast psycholog Helena Górna poruszyła temat Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Psycholog zaprosiła rodziców na cykl spotkań Szkoła dla rodziców, które w najbliższym czasie poprowadzi w Zespole Publicznych Szkół w Gąsawie. Rehabilitantka Anna Górska poruszyła zagadnienie integracji sensorycznej SI - (podświadome współdziałanie zmysłów człowieka umożliwiające wykonywanie codziennych czynności) oraz możliwości diagnozy i terapii dzieci. Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się tzw. dysfunkcjami, czyli zaburzeniami. Pojawiają się one, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Objawy dysfunkcji integracji sensorycznej u dziecka to m.in. wzmożona lub obniżona wrażliwość na bodźce, niewłaściwy poziom uwagi, obniżony poziom koordynacji ruchowej, opóźniony rozwój mowy, nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej, trudności w zachowaniu. Dysfunkcje integracji sensorycznej wpływają na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka. Pedagog Danuta Górna w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę między innymi na to, jak ważna w życiu dziecka jest dobra organizacja czasu wolnego oraz jak rodzice powinni przygotować swe pociechy do właściwego gospodarowania nim. Podkreśliła istotę czasowego zrównoważenia trzech sfer rozwoju - nauki, wypoczynku i aktywności ruchowej. Tylko dobra organizacja czasu wolnego uchroni dziecko przed nudą a ponadto wpłynie na jego wszechstronny rozwój.
Podczas spotkania rodzice od pani Beaty Szczęsnej, uzyskali informacje, iż w gąsawskim Ośrodku Zdrowia, jako pierwszym i jedynym w powiecie żnińskim istnieje gabinet diagnozy i terapii z zakresu integracji sensorycznej.
Po zakończonych prelekcjach rodzice mieli możliwość uzyskania indywidualnych porad psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych.
W czasie gdy rodzice wysłuchiwali kolejnych wykładów, dzieci uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych, które prowadzili: Katarzyna Sulecka, Beata Łukomska, Renata Pieczyńska, Katarzyna Kuchta-Tomaszewska, Adrianna Wierska, Karol Kaczmarek.
Podczas spotkania, zarówno dzieci, jak i dorośli, skorzystali z badania tkanki tłuszczowej, którą przeprowadził trener do spraw odżywiania, Aleksander Sytek z Centrum Walki z Nadwagą.
W sobotnich zajęciach uczestniczyło 30 rodziców i 40 dzieci.
Więcej zdjęć w naszej galerii.
Jacek Mielcarzewicz, 24 III 2014
Przejdź do forum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze