Na inwestycję związaną z oczyszczalnią ścieków w Sadłogoszczy udało się uzyskać niemal 8 mln zł dofinansowania
fot. Magdalena Kruszka
Dofinansowanie, modernizacja, oczyszczalnia ścieków, Sadłogoszcz, Barcin, Pakość, Dąbrowa
Barcin, Pakość i Dąbrowa jako aglomeracja
Barciński Wodbar uporał się z jedną wielką inwestycją, ale przed sobą ma kolejną, związaną z oczyszczalnią ścieków. Na szczęście na ten cel udało się pozyskać prawie 8.000.000 zł, a to dlatego, że oczyszczalnia ścieków w Sadłogoszczy obsługuje nie tylko gminę Barcin, ale także gminę Pakość, przez co inwestycja została potraktowana w konkursie jako inwestycja dla aglomeracji.
Udało się zażegnać niebezpieczeństwo braków wody w Piechcinie. Pojawił się tam problem, mimo że raptem pięć lat temu została wybudowana studnia. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Barcinie Stefan Firszt, dyrektor Wodbaru informował, że inwestycja związana z zabezpieczeniem wody dla Piechcina rozpoczęta została już w 2013 roku po tym, jak okazało się, że nowo wybudowana studnia, która kosztowała 350.000 zł, traci wydajność już po czterech latach. - Ta studnia w ciągu jednego dnia straciła praktycznie 50% swojej wydajności i były wszelkie obawy, że może nastąpić całkowita utrata wydajności w każdej chwili i Piechcin byłby poważnie zagrożony, jeśli chodzi o dostawę wody - powiedział Stefan Firszt.
Okazało się, że tam, gdzie są studnie głębinowe w Piechcinie, nie jest wskazane wykonywanie kolejnych odwiertów, a rozpoznania geologiczne wykluczały powodzenie takich przedsięwzięć. Okazało się, że jest inne wyjście. Gmina Barcin dysponuje działką w dolnym Piechcinie, na której dokonano odwiertu próbnego, który potwierdził geologiczne rozpoznania. Wykonany został roboczy odwiert studni i od zeszłego tygodnia zakończone zostały prace związane z zabezpieczeniem wody w Piechcinie, choć - jak przyznał dyrektor Wodbaru - wiązało się to z wieloma przeszkodami natury formalnoprawnej.
- To była katorga - stwierdził Stefan Firszt. - Pierwszy etap to były grunty prywatne, gdzie walczyliśmy z właścicielem prawie pół roku, żeby uzyskać służebność przesyłu, a drugi etap to przejście kilkanaście metrów pod torami kolejowymi, a z koleją to też była droga przez mękę. Trzeba było uzgadniać z każdą spółką z osobna i z czterema od razu. W końcu dokonaliśmy przewiertu pod torami, poskładaliśmy rurociąg i od przyszłego tygodnia będziemy się starać przystępować do dezynfekcji tego rurociągu. W każdej chwili zabezpieczenie wody dla Piechcina istnieje.
W sumie zadanie to pochłonęło około 400.000 zł. To zadanie jest finalizowane, a Wodbar już podjął się drugiego, poważniejszego w kosztach, mianowicie modernizacji oczyszczalni ścieków. Jeśli chodzi o tę inwestycję, to zdarzyła się okazja skorzystania ze środków unijnych i po wielu staraniach udało się te środki pozyskać z programu skierowanego do aglomeracji. W skład aglomeracji Barcin wchodzą gminy Barcin, Pakość i Dąbrowa, przy czym gmina Dąbrowa w tym konkretnym projekcie nie bierze udziału, realizują go natomiast gminy Barcin i Pakość, które z sadłogoskiej oczyszczalni ścieków korzystają. Dzięki temu uzyskanie dofinansowania w ramach programu na modernizację oczyszczalni skierowanego do aglomeracji było możliwe. - Pakość uzyskała środki na kanalizację, a my na oczyszczalnię, zwiększyło to punktację i atrakcyjność wniosku - wyjaśnił dyrektor Wodbaru. 24 września została podpisana umowa na dofinansowanie tego zadania na kwotę prawie 8.000.000 zł, z czego około 5.200.000 zł trafi do gminy Barcin, a około 2.800.000 zł dla gminy Pakość. Dofinansowanie stanowi 64% całkowitej wartości projektu, która opiewa na kwotę przeszło 12.000.000 zł. Beneficjentem jest spółka Wodbar, a gmina Pakość jest podmiotem upoważnionym. Za całą realizację projektu odpowiada Wodbar.
- To trudne zadanie - powiedział Stefan Firszt. - Podpisując umowę zdradzili w funduszu, że nie mają doświadczenia w rozliczaniu takiego projektu, który realizują dwa podmioty, więc będziemy przecierać ścieżki.
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Sadłogoszczy trwa już od przeszło miesiąca. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.
Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1182 (41/2014)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze