Reklama

Barcin, Pakość i Dąbrowa jako aglomeracja

Na inwestycję związaną z oczyszczalnią ścieków w Sadłogoszczy udało się uzyskać niemal 8 mln zł dofinansowania

        fot. Magdalena Kruszka

Dofinansowanie, modernizacja, oczyszczalnia ścieków, Sadłogoszcz, Barcin, Pakość, Dąbrowa
      Barcin, Pakość i Dąbrowa jako aglomeracja
      Barciński Wodbar uporał się z jedną wielką inwestycją, ale przed sobą ma kolejną, związaną z oczyszczalnią ścieków. Na szczęście na ten cel udało się pozyskać prawie 8.000.000 zł, a to dlatego, że oczyszczalnia ścieków w Sadłogoszczy obsługuje nie tylko gminę Barcin, ale także gminę Pakość, przez co inwestycja została potraktowana w konkursie jako inwestycja dla aglomeracji.

      Udało się zażegnać niebezpieczeństwo braków wody w Piechcinie. Pojawił się tam problem, mimo że raptem pięć lat temu została wybudowana studnia. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Barcinie Stefan Firszt, dyrektor Wodbaru informował, że inwestycja związana z zabezpieczeniem wody dla Piechcina rozpoczęta została już w 2013 roku po tym, jak okazało się, że nowo wybudowana studnia, która kosztowała 350.000 zł, traci wydajność już po czterech latach. - Ta studnia w ciągu jednego dnia straciła praktycznie 50% swojej wydajności i były wszelkie obawy, że może nastąpić całkowita utrata wydajności w każdej chwili i Piechcin byłby poważnie zagrożony, jeśli chodzi o dostawę wody - powiedział Stefan Firszt.
      Okazało się, że tam, gdzie są studnie głębinowe w Piechcinie, nie jest wskazane wykonywanie kolejnych odwiertów, a rozpoznania geologiczne wykluczały powodzenie takich przedsięwzięć. Okazało się, że jest inne wyjście. Gmina Barcin dysponuje działką w dolnym Piechcinie, na której dokonano odwiertu próbnego, który potwierdził geologiczne rozpoznania. Wykonany został roboczy odwiert studni i od zeszłego tygodnia zakończone zostały prace związane z zabezpieczeniem wody w Piechcinie, choć - jak przyznał dyrektor Wodbaru - wiązało się to z wieloma przeszkodami natury formalnoprawnej.
      - To była katorga - stwierdził Stefan Firszt. - Pierwszy etap to były grunty prywatne, gdzie walczyliśmy z właścicielem prawie pół roku, żeby uzyskać służebność przesyłu, a drugi etap to przejście kilkanaście metrów pod torami kolejowymi, a z koleją to też była droga przez mękę. Trzeba było uzgadniać z każdą spółką z osobna i z czterema od razu. W końcu dokonaliśmy przewiertu pod torami, poskładaliśmy rurociąg i od przyszłego tygodnia będziemy się starać przystępować do dezynfekcji tego rurociągu. W każdej chwili zabezpieczenie wody dla Piechcina istnieje.
      W sumie zadanie to pochłonęło około 400.000 zł. To zadanie jest finalizowane, a Wodbar już podjął się drugiego, poważniejszego w kosztach, mianowicie modernizacji oczyszczalni ścieków. Jeśli chodzi o tę inwestycję, to zdarzyła się okazja skorzystania ze środków unijnych i po wielu staraniach udało się te środki pozyskać z programu skierowanego do aglomeracji. W skład aglomeracji Barcin wchodzą gminy Barcin, Pakość i Dąbrowa, przy czym gmina Dąbrowa w tym konkretnym projekcie nie bierze udziału, realizują go natomiast gminy Barcin i Pakość, które z sadłogoskiej oczyszczalni ścieków korzystają. Dzięki temu uzyskanie dofinansowania w ramach programu na modernizację oczyszczalni skierowanego do aglomeracji było możliwe. - Pakość uzyskała środki na kanalizację, a my na oczyszczalnię, zwiększyło to punktację i atrakcyjność wniosku - wyjaśnił dyrektor Wodbaru. 24 września została podpisana umowa na dofinansowanie tego zadania na kwotę prawie 8.000.000 zł, z czego około 5.200.000 zł trafi do gminy Barcin, a około 2.800.000 zł dla gminy Pakość. Dofinansowanie stanowi 64% całkowitej wartości projektu, która opiewa na kwotę przeszło 12.000.000 zł. Beneficjentem jest spółka Wodbar, a gmina Pakość jest podmiotem upoważnionym. Za całą realizację projektu odpowiada Wodbar.
      - To trudne zadanie - powiedział Stefan Firszt. - Podpisując umowę zdradzili w funduszu, że nie mają doświadczenia w rozliczaniu takiego projektu, który realizują dwa podmioty, więc będziemy przecierać ścieżki.
      Modernizacja oczyszczalni ścieków w Sadłogoszczy trwa już od przeszło miesiąca. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1182 (41/2014)

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości