Reklama

Burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek ma bezwzględne zaufanie większości mieszkańców i wszystkich radnych

- Pan burmistrz jest osobą niewiarygodną, ponieważ pozwala sobie na kłamanie – mówi Krzysztof Panek, przewodniczący stowarzyszenia Uczciwa Gmina. - Osoby, które mnie nie znają przyjęły od początku jeden wariant, że Kaczmarek to największe zło w gminie i tylko tym wariantem się posługują. Jest to mowa nienawiści, ale gdyby przywódca rozmawiał ze mną inaczej to wyglądałoby to zupełnie inaczej – mówi podczas sesji absolutoryjnej burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek, dziękując za zaufanie.

Raport o stanie łabiszyńskiej gminy składającej się z 15 sołectw i 27 wsi przedstawił radnym i umieścił w dostępnym dla wszystkich Biuletynie Informacji Publicznej burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek w terminie do 31 maja bieżącego roku. Jest to podstawa do udzielenia mu bądź nie udzielenia wotum zaufania.

RAPORT W PIGUŁCE
Kaczmarek pokazał na 100 stronach sprawozdania jak funkcjonowała gmina w 2025 roku. Obliguje do tego ustawa o samorządzie gminnym. Dokument to nic innego jak raport z realizacji uchwał władz centralnych, wojewódzkich, rady gminy i postulatów mieszkańców. - Mamy dodatni bilans ludnościowy, czyli przyrost mieszkańców. W północnej części to około 15 procent chociaż przyrost naturalny jest ujemny tzn. 65 urodzeń oraz 95 zgonów. Są problemy z infrastrukturą typu drogi, wodociągi. Są problemy społeczne. Rośnie kwota opłat obywateli za przedszkola w ościennych gminach. W perspektywie z powodu liczby urodzeń szykują się zmiany w oświacie.
– mówi burmistrz. 

Reklama

Dochody podatkowe samorządu realizowane były w większości w 100 procentach. Żadna jednostka budżetowa nie zakończyła roku na minusie jeżeli chodzi o zobowiązanie wymagalne. Gmina realizowała programy prospołeczne poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który otrzymał dodatkowe zadania przeznaczone dla seniorów, ofiar przemocy. Chodzi między innymi o asystencję osobistą, opiekę wytchnieniową i dożywianie uczniów. Gmina dbała o sport, rekreację i wypoczynek poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi. Pomogła finansowo 8 stowarzyszeniom i trzem klubom sportowym. Samorządowcy działali w kierunku zmiany źródeł ciepła. Dotyczy to 16 nieruchomości. Wspomagane były przydomowe oczyszczalnie. Program Czyste Powietrze objął 23 nieruchomości głównie pod względem rozliczeniowym. Usuwano azbest z 33 nieruchomości. W gminie dokonano przeglądu wszystkich szamb i realizowano program związany z gospodarką niskoemisyjną. Wymieniono 250 punktów świetlnych i pojawiły się oświetlenia solarne. Wykonano termomodernizację budynków komunalnych. W ramach modernizacji stacji uzdatniania wody w Jabłówku założono duży, wytwarzający więcej niż potrzeba do funkcjonowania obiektu, panel fotowoltaiczny. Stąd pomysł na utworzenie magazynu tejże fotowoltaicznej energii. W ramach opieki nad zwierzętami zmieniono schronisko. Teraz zamiast Czarnkowa jest Inowrocław. Skierowano tam 25 psów. Z przychodniami w Kobylarni i Szubinie podpisano umowy o czasowej pomocy weterynaryjnej dla zwierząt. Lansowany był program senioralny, a gmina partneruje rozbudowanemu przed rokiem ośrodkowi znajdującemu się w miejscowości Smerzyn. Wprowadzono kolejną oprócz metropolitarnej i ogólnopolskiej kartę senioralną. W sumie wydano ich 377. Poza tym zmodernizowany został ciąg komunikacyjny łączący Łabiszyn z Lubostroniem. Były przygotowane plany dotyczące chodnika do Załachowa, które w tym roku mogą być sfinalizowane. Przed rokiem gmina otrzymała w ramach FOGR-u dofinansowania do dróg wiejskich. Wykonano drogę w Jeżewie. Sporo działo się w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do grona 25 samorządów zalicza się przecież Łabiszyn gdzie wykonano jedną z największych inwestycji, czyli remont strategicznej Stacji Uzdatniania Wody w Jabłówku. Powstał plan zrównoważonej mobilności jako element współpracy z bydgoską metropolią. Gmina brała udział w przygotowaniach dotyczących funkcjonowania biogazowni w Bydgoszczy z finałem w 2027 roku. – W urzędzie miejskim wydano 7.100 decyzji, a najwięcej dotyczących warunków zabudowy, co do których pojawiło się około 2.000 wniosków. To dużo, jednak głównym powodem są prace nad planami ogólnymi. Jeżeli wejdą w życie wtedy ograniczą wydawanie tychże decyzji. Kto dostał dokument będzie go miał na stałe. Urząd Stanu Cywilnego udzielił 28 ślubów i wydał 9 publicznych zamówień - dodaje Kaczmarek.
Łabiszyńska gmina dużo inwestowała w 2025 roku. Wykonano mniej więcej 45 zadań głównie na wsiach. Dotyczy to kwestii finansowych, a nie liczb np. SUW Jabłówko pochłonął 7.000.000, remonty dróg 3.000.000 zł. Poza tym inwestowano w sieci wodociągowe oraz świetlice. Nowe wydatki samorządu w 2025 roku związane były z ustawą o obronności. Gmina kupiła między innymi polowy szpital dla kilkunastu pacjentów. Ukoronowaniem działań ubiegłorocznych będzie nadanie imienia powstańców wielkopolskich łabiszyńskiej szkole podstawowej. Na oświatę gmina wydała ponad 30 procent budżetu. SP ZOZ Łabiszyn, który podlega samorządowcom realizuje plan naprawczy. Jednostka dziesięciokrotnie zmniejszyła straty. Za ubiegły rok to 43.000 zł. W Łabiszynie w minionym roku utworzono bazę ratownictwa medycznego.
PRZECIWNICY
- Pan burmistrz jest osobą niewiarygodną, ponieważ pozwala sobie na kłamanie nawet w dokumentach publicznych. Posługuje się manipulacją w szeregu spraw. Wprowadza mieszkańców celowo w błąd, gdyż ma w tym żywotny interes. Nie stoi na straży ich interesów - mówi Krzysztof Panek. Jako przykład podaje między innymi historię firmy Partners zlokalizowanej na terenie gminy. Jako powód do nieufności wobec burmistrza obecni na sesji absolutoryjnej goście poruszyli sprawę nie ustanowienia budżetu obywatelskiego. Na ten temat pisaliśmy 16 kwietnia bieżącego roku. Brak zaufania do włodarza dotyczy nikłego zainteresowania głosami mieszkańców, braku współpracy z nimi, czy nieorganizowania sołeckich zebrań od trzech lat. Oto cytat z profilu Stowarzyszenia Uczciwa Gmina utworzonego na Facebooku. „Raport Burmistrza o stanie gminy Łabiszyn za 2025 r. jest jak wierzchołek góry lodowej wystającej ponad powierzchnię linii wody – ukazuje tylko część rzeczywistości: tę, którą Jacek Idzi Kaczmarek chce, aby była wyeksponowana. Podobnie jak w przypadku góry lodowej ta część (ładna, nie „brzydka”) stanowi tylko jedną trzecią tego, jak wygląda rzeczywistość w naszej gminie. „Brzydkie” dwie trzecie faktów, czyli większość, pozostaje w ukryciu, spuszcza się na nie zasłonę milczenia lub zakłada różowe okulary”.
POPLECZNICY
Dużo mniej liczne były głosy bezwarunkowego poparcia dla burmistrza i działalności radny. One zaprzeczały całkowicie zarzutom oponentów. Radni Henryk Buczkowski, Eugeniusz Rzymyszkiewicz, Katarzyna Furtak, Paweł Kubiak, czy Maciej Polcyn argumentowali poparcie dla włodarza wyjątkową dbałością o miejsko-gminną infrastrukturę i sołectwa. Cenią jego umiejętność zdobywania pieniędzy na inwestycje przy bardzo skromnym budżecie własnym. Wreszcie podoba się im wygląd gminy zmieniający się na lepsze w trakcie rządów Kaczmarka. Po zamknięciu dyskusji głosowanie wyraziło bezwzględne poparcie dla burmistrza, a co za tym idzie udzielono mu jednogłośnie wotum zaufania. W tym dniu obecnych na sali było trzynastu radnych.
FINANSE I ABSOLUTORIUM W PIGUŁCE
- Ubiegły rok był pierwszy kiedy działaliśmy w oparciu o nowe zasady finansowania. Doliczano dla każdej gminy indywidualny wskaźnik dochodowy. Pieniądze spływały z wyprzedzeniem w bardzo dogodnym terminie, dlatego nie było kłopotów z płatnościami, co potwierdza Regionalna Izba Obrachunkowa – informuje burmistrz Kaczmarek. Łabiszyński budżet w roku 2025 cechował się tym, że dochody i wydatki wykonano na poziomie 25 procent. Wykonanie dochodów własnych między innymi z podatku rolnego i środków transportu jest w większości stuprocentowe. Na konto gminy wpłynęły także dodatkowe pieniądze. – Były to dotacje wojewódzkie, oczywiście od ministerstwa finansów, przeznaczone między innymi na wybory prezydenckie w kwocie około 170.000 zł. Ważne są zadania zlecone w ramach współpracy z urzędem wojewódzkim. Dotyczą głównie meldunków i urzędu stanu cywilnego. Jest to jednak za mała kwota. Na pomoc dla Ukrainy przekazano nam około 113.000 zł. Mniej więcej 9.000.000 otrzymujemy na funkcjonowanie opieki społecznej – informuje burmistrz.
Na program Maluch Plus gmina dostała 836 zł na każde dziecko. Na zadania inwestycyjne samorządowcy pozyskali około 5.500.000. Są to dochody pozabudżetowe. W 2025 roku niespełna 1.000.000 wpłynął na remont drogi Jeżewie, a na modernizację wiejskich dróg 1.120.000. Dotyczą ciągu Ostatkowo – Klotyldowo. Ponad 300.000 zł trafiło na zakup sprzętu obrony cywilnej. Pół miliona wpłynęło na modernizację obiektów religijnych (Jabłówko i parafia Św. Mikołaja). Prawie milion kosztowała modernizacja bieżni na miejskim stadionie. Łabiszyńska gmina prowadzi działania egzekucyjne. Urzędnicy wysłali 2.220 upomnień i 860 wezwań do zapłaty. Było także 757 tytułów wykonawczych.
Wydatki gminne to 83.000.000 zł. Z tego na oświatę ponad 32 procent, czyli 26.500.000. To jest 9.000 zł  na dziecko, lecz są placówki w gminie Łabiszyn gdzie koszt na dziecko przekracza 40.000 zł. Na opiekę społeczną wydatkuje się prawie 15.000.000 zł tzn. mniej więcej 18 procent. Administracja generuje wydatek rzędu ponad 11.600.000 (około 14 procent) w tym ponad 7.000.000 to wynagrodzenia. Gospodarka komunalna pochłania niespełna 9.000.000 zł (11,5 procent) w tym odpadowa przekracza 6.000.000 zł. Na odpadową gmina wyłożyła własne pieniądze, ponieważ wpłaty mieszkańców są niewystarczające. Kultura pochłonęła 3.200.000 zł. Na inwestycje gmina przekazała około 14.000.000 zł. Kwota przekroczyła zatem 17 procent budżetowych wydatków. W 2025 roku samorządowcy dofinansowali powiat z przeznaczeniem na drogę lubostrońską. Gminie Białe Błot przekazano pieniądze na odbudowę mostu w Dębinku. Przekazano również pomoc żnińskiemu szpitalowi na myjnię urzadzenia endoskopowego. Bankom na obsługę kredytów gmina wypłaciła 2.000.000 zł oraz 730.000 odsetek. 
Zobowiązania gminy na dzień 31 grudnia 2025 roku były na poziomie 14.000.000 zł, czyli 18 procent w stosunku do całości dochodów. – Myślę, że to bardzo bezpieczny składnik. Byłby niższy o 2.000.000, gdyby Zintegrowane Inwestycje terytorialne rozliczyły się z nami w ubiegłym roku. Nie mamy jako gmina do zapłaty żadnych zobowiązań wymagalnych [do natychmiastowej zapłaty – przyp. red.]. Zadłużony na ponad 43.000 zł jest jedynie SP ZOZ Łabiszyn. Nie ma jednak płacić natychmiast. Gmina oczekuje na należności w kwocie mniej więcej 4.500.000 zł.
Podczas czerwcowej sesji po wysłuchaniu raportu Kaczmarka 13 obecnych radnych jednogłośnie zagłosowało za udzieleniem bezwzględnego absolutorium budżetowego.
- Osoby, które mnie nie znają przyjęły od początku jeden wariant, że Kaczmarek to największe zło w gminie i tylko tym wariantem się posługują. Jest to mowa nienawiści, ale gdyby przywódca rozmawiał ze mną inaczej to wyglądałoby zupełnie inaczej. Byli różni radni, więc i tacy, którzy mnie negowali. Robili to jednak umiejętnie i zaczęli dostrzegać, że możemy ze sobą rozmawiać – podziękował za zaufanie burmistrz. Być może jego słowa to zaczątek dialogu i sugerują porozumienie oponentów.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/06/2026 21:04
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości