Reklama

Mariusz Piotrkowski i Artur Michalak powalczą o fotel burmistrza

Artur Michalak (na zdjęciu) przewodniczący Rady Powiatu w Nakle jest oficjalnym kandydatem na burmistrza

      fot. Remigiusz Konieczka

Szubin, fotel, burmistrz, Mariusz Piotrkowski, Artur Michalak
     Mariusz Piotrkowski i Artur Michalak powalczą o fotel burmistrza
    Dla mieszkańców Szubina interesujących się lokalną polityką nie będzie to wiadomość zaskakująca. Mariusz Piotrkowski i Artur Michalak już oficjalnie zapowiedzieli, że będą się ubiegać o fotel burmistrza miasta i gminy Szubin.

     W ubiegły czwartek do Muzeum Ziemi Szubińskiej burmistrz Ignacy Pogodziński zaprosił grono mieszkańców miasta i gminy, reprezentujących kilka sektorów działających na tym terenie, na doroczne spotkanie świąteczne, by zdać krótki raport z funkcjonowania gminy i złożyć mieszkańcom życzenia.
     Byli przedsiębiorcy, sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli, kierownicy i dyrektorzy instytucji, jednostek organizacyjnych gminy, radni gminni, powiatowi i sejmiku. Był wreszcie poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke (SLD), który w swoim wystąpieniu podkreślił, że w tym dniu powinien tak naprawdę być w Brukseli, ale ze względu na wiadomość, jaką otrzymał od Ignacego Pogodzińskiego, zdecydował o przyjeździe do Szubina.

Mariusz Piotrkowski (na zdjęciu) jest zastępcą burmistrza Szubina od 7 lat. Przez gminne struktury SLD brany jest pod uwagę jako kandydat lewicy w wyborach na burmistrza.

Reklama

     fot. Remigiusz Konieczka

     - Pan Ignacy Pogodziński powiedział mi, że nie zamierza już startować w wyborach na burmistrza. Przyznam się, że w pierwszej chwili nie chciałem w to wierzyć. Jednak teraz wypada mi tylko podziękować panu burmistrzowi za te wszystkie lata pracy. Nie jest to pożegnanie, ale początek pożegnań - zażartował europoseł.
     I tym wystąpieniem oficjalnie temat wyborów na spotkaniu został zakończony. To zresztą też nie było tak, że nikt wcześniej nie wiedział o tym, że Ignacy Pogodziński nie zamierza kandydować na burmistrza Szubina. Na sesji budżetowej w grudniu 2013 podczas swego wystąpienia stwierdził, że jest to jego przedostatni budżet, ponieważ przyjdzie mu jeszcze pracować nad budżetem na 2015 rok (wybory są jesienią i obecni wójtowie i burmistrzowie będą musieli opracować budżety na przyszły rok). - Ten budżet jest waszym ostatnim, a moim przedostatnim. Kolejne trudne decyzje stojące przed gminą będą musiały zostać podjęte w przyszłej kadencji - mówił Ignacy Pogodziński na ostatniej sesji.
     O tym, że burmistrz burmistrzem nie zamierza dalej być mówiło się nieoficjalnie od kilkunastu miesięcy. Janusz Zemke potwierdził tylko wcześniejsze zakulisowe doniesienia. Nie ukrywał tego zresztą sam Ignacy Pogodziński.
     - Decyzję już podjąłem. Nie startuję, żeby zachować się fair wobec społeczeństwa. Nie będę startował na burmistrza i do Rady Miejskiej. W Szubinie zostaję. Idę na emeryturę. Deklaruję pomoc i głos doradczy, jeśli ktoś się do mnie zwróci w jakiejś sprawie. Rozważam jeszcze kandydowanie do Rady Powiatu w Nakle - powiedział Ignacy Pogodziński.
     Przypomnijmy, że obecny burmistrz startował w wyborach jako kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W związku z deklaracją burmistrza, SLD jak na razie jest bez kandydata. Zapytaliśmy Antoniego Zbyluta, szefa gminnych struktur SLD, czy taki kandydat jest, czy wśród możliwych kandydatów jest obecny zastępca burmistrza Mariusz Piotrkowski i kiedy poznamy oficjalnie nazwisko kandydata Sojuszu w wyborach na burmistrza Szubina. Antoni Zbylut odpowiedział, że kandydat będzie znany pod koniec lutego. Dodał, że nazwisko zastępcy brane jest pod uwagę. Mariusz Piotrkowski jest na razie w gronie kandydatów na kandydata.
     Mariusz Piotrkowski jest zastępcą Ignacego Pogodzińskiego od siedmiu lat. Powiedział, że zamierza startować w wyborach na burmistrza Szubina bez względu na to, czy będzie miał poparcie SLD czy nie. Wyznał, że dobrze byłoby mieć zaplecze polityczne, ale jeśli nie będzie go miał, to wystartuje z ramienia utworzonego komitetu obywatelskiego. - Chcę zrobić jeszcze kilka rzeczy. Mam pomysły, wizję nieco inną niż szef i chciałbym je wdrożyć - powiedział Mariusz Piotrkowski.
     Rywalem Mariusza Piotrkowskiego będzie Artur Michalak, obecny przewodniczący Rady Powiatu w Nakle. Przedwczoraj gminny zarząd Platformy Obywatelskiej w Szubinie poparł kandydaturę Artura Michalaka w wyborach na stanowisko burmistrza Szubina. Na zebraniu nie padło inne nazwisko ewentualnego kandydata. Artura Michalaka poparli wszyscy obecni (16 osób). Przewodniczący powiedział, że choć będzie kandydatem PO, to będzie starał się pozyskać jak najszersze poparcie.
     Tomasz Wachowiak, szef gminnego PSL w Szubinie, powiedział, że decyzja o tym, czy ludowcy wystawią swojego kandydata, czy poprą któregoś z kandydatów, zapadnie za około pół roku.
     Kandydować nie będzie Dawid Rzeski, który startował w wyborach na burmistrza, a to ze względu na plany związane z podjęciem pracy w zawodzie prawniczym. Danuta Pilarska (PiS), która kandydowała w wyborach cztery i osiem lat temu, powiedziała, że w tym roku kandydować nie będzie. Jednym z argumentów, które zaważyły na tej decyzji, były finanse gminy Szubin. - Gmina jest zadłużona. Żeby pójść tam w tej chwili, to samobójstwo. Pójdzie chyba tylko ten, kto nie myśli. Ja pracować lubię i umiem. Pełnię różne funkcje, ale ze względu na finanse, na to, że radni pozwolili na takie zadłużenie, podjęłam decyzję, że kandydować nie będę - powiedziała Danuta Pilarska.

Reklama

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1144 (3/2014)

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości