Dnia 23 czerwca 2026 roku w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyła się lekcja poświęcona regionowi Pałuk.
Przybyli na nią uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie wraz z opiekunem Lidią Stasiak. Pomysłem na spotkanie było zachęcenie rówieśnika z innego regionu, który miałby przyjechać i zwiedzić najciekawsze miejsca na ziemi pałuckiej. Młodzież doskonale sobie poradziła z zadaniem. Wymieniany był Szubin, w którym można zwiedzić średniowieczne ruiny zamku i poznać sylwetkę wyśmienitej postaci, jaką był Sędziwój Pałuka. Wśród propozycji znalazł się pałac Lubostroń, Biskupin, Wenecja czy kolej wąskotorowa. Młodzież dowiedziała się o początkach istnienia tejże kolei i jakie miała związki z burakiem cukrowym czy słynnym magazynem kobiecym Moja Przyjaciółka, wydawanym w żnińskiej drukarni. Oprócz zabytków największego uroku z pewnością daje fakt, że to kraina z ponad 130 jeziorami co czyni ten krajobraz zachęcającym regionem. Kontynuacją tematu była również kuchnia pałucka, słynne kluchy z kapuchą czy dyrdane jajka. Omówiliśmy tradycje i zwyczaje na naszym regionie a na zakończenie odgadywaliśmy słownictwo w gwarze pałuckiej, co sprawiło młodzieży sporo zabawy. Spotkanie poprowadziła muzealniczka Iwona Kruk.
Muzeum Ziemi Pałuckiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze