To druga próba członków Koła Seniorów Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Łabiszynie. Tym razem zyskała poparcie. - Propozycja świetnie wpisuje się w moją koncepcję rozwoju placówki - mówi dyrektorka szkoły Roksana Łakomy.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Koło Seniorów w Łabiszynie, zwróciło się do dyrekcji miejscowej szkoły o zgodę na nadanie imienia.
- Przekazaliśmy list intencyjny w sprawie rozważenia nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich. Ja jako nauczyciel historii realizowałam projekt edukacyjny „Patriotyzm na sześć”. Dzieci przez cały rok brały udział w patriotycznych akcjach i zbierały bonusy w postaci pieczątek. Finalnie zostały nagrodzone medalem „Patriota na sześć”. Odbyło się to podczas pierwszych w historii szkolnych spotkań z historią, które powinny już na stałe wpisać się w kalendarz naszych imprez. Właśnie podczas tejże uroczystości przekazaliśmy pani dyrektor intencyjny list - opowiada Ewa Leżoń - prezeska łabiszyńskiego powstańczego towarzystwa i wnuczka wielkopolskiego powstańca.
Obecna dyrektorka łabiszyńskiej szkoły Roksana Łakomy całkowicie popiera inicjatywę powstańczego towarzystwa. - Propozycja świetnie wpisuje się w moją koncepcję rozwoju placówki. Przystępując do konkursu na stanowisko dyrektora taką przedstawiłam. Zawarłam w niej działania o charakterze lokalnym i podtrzymywanie tradycji. Będziemy pracować przez cały najbliższy rok szkolny w tym kierunku, aby w kolejnym doszło do sfinalizowania projektu. Oczywiście dostaliśmy wsparcie od burmistrza Jacka Idziego Kaczmarka i przewodniczącego Rady Miejskiej. Będziemy gromadzili środki na zakup sztandaru i realizowanie procedury. Osobiście marzy mi się mural na budynku szkoły. Tak czy inaczej przed nami ogrom pracy. Przy pomyślnych wiatrach nadanie imienia mogłoby się zbiec z 60-leciem istnienia, które obchodzimy w 2026 roku.
Szkolna społeczność ma doświadczenie w organizowaniu różnych akcji, więc zdaniem nauczycieli, rodziców oraz samorządowców pieniądze się znajdą.
Łabiszyńska szkoła, jeżeli oczywiście przyjmie zaproponowanego patrona, będzie stanowić ogniwo łączące pokolenia. Ewa Leżoń zapewnia, że placówki noszące imię wielkopolskich żołnierzy tworzą silną grupę kultywującą tradycje wśród młodzieży.
Kopie listu intencyjnego trafiły do rąk burmistrza Łabiszyna Jacka Idziego Kaczmarka oraz przewodniczącego rady Macieja Banasia. Zapytaliśmy burmistrza, czy popiera inicjatywę wielkopolskiego Towarzystwa. - Jak najbardziej, uważam, że jeżeli szkoła ma patrona, to można budować bardzo ciekawe programy wychowawcze i edukacyjne. Organizować konkursy, spotkania lub inspirować wszystkich do działania. Istotny jest fakt, że są to bohaterowie pochodzący z naszych terenów. Aktualnie opracowujemy tablice pamiątkowe dotyczące udziału w powstaniu łabiszyniaków. Dotychczas zidentyfikowaliśmy ich ponad dwustu. W związku z tym siła łabiszyńskiego wątku Powstania Wielkopolskiego jest tak duża, że warto szkole nadać łączone z nim imię.
Na pytanie dotyczące ewentualnego wsparcia finansowego włodarz odpowiedział, że przyjdzie czas na rozmowy w tej kwestii, takiej pomocy absolutnie nie wyklucza.
Czerwcowa próba nadania szkole imienia to drugie podejście. W załączniku do listu przekazanego dyrekcji placówki można znaleźć informację, że koło seniorskie powstało 23 października 2007 roku, a już rok później wyszło z inicjatywą, o której piszemy. Oto fragment pisma: Powołany zespół zadaniowy rady pedagogicznej ds. wyboru patrona zaplanował działania, które dotyczyły kolejnych etapów w procesie wyłonienia patrona, spośród wielu kandydatur postaci, które mogłyby zostać patronem szkoły. Końcowym etapem było przeprowadzenie referendum w oparciu o przyjęte wcześniej zasady. W głosowaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. 31 marca 2009 roku nastąpiło podsumowanie głosowania, gdzie najwięcej głosów otrzymali powstańcy wielkopolscy. Ze względu na niesprzyjające okoliczności realizacji założonego celu, szkoła wstrzymała prace nad nadaniem szlachetnego imienia […].
Po zmianie miejscowych parafialnych władz Koło Seniorów Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego podeszło do tematu po raz drugi. Nieoficjalna wieść niesie, że poprzednio zabrakło poparcia z tej właśnie strony, ale jest to przeszłość, dlatego nikt tematu nie drąży. Procedurę prowadziła wtedy dyrektorka Krystyna Poremska.
Na przestrzeni czasu rywalami powstańców do patronowania szkole były również inne wybitne postaci historyczne - np. Jan Paweł II i Władysław Jagiełło.
Dodajmy. Zgodnie z paragrafem 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2023 r. poz. 2736) wspólny wniosek o nadanie imienia do organu prowadzącego szkołę (Gminy Łabiszyn) składa po konsultacjach rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski. Później radni miejscy podejmują odpowiednią uchwałę. Kolejne etapy to gromadzenie środków między innymi na zakup sztandaru, organizację uroczystości czy sprawy organizacyjne jak przygotowanie do zmiany szyldów, pieczątek itd.
Cezary Kucharski
PS. Przeczytajcie o historii nadania SP nr 1 w Żninie imienia Powstańców Wielkopolskich, dyrektor Henryk Golec musiał przeczekać preferowanego politycznie patrona.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze