Władze Zarządu Powiatu i przewodnicząca Rady Powiatu bez zmian, czyli starosta Zbigniew Jaszczuk, wicestarosta Andrzej Hłond i przewodnicząca Józefa Błajet w kaskach będących prezentem od komendanta żnińskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Grzegorza Rutkowskiego
fot. Magdalena Kruszka
Żnin, kadencja, Rada Powiatu, Zbigniew Jaszczuk, Andrzej Hłond, Józefa Błajet, sesja
Zarząd bez większych zmian i zarzut marginalizowania żnińskich radnych
Starostą żnińskim pozostaje Zbigniew Jaszczuk, a jego zastępcą Andrzej Hłond. Funkcję przewodniczącej Rady Powiatu nadal sprawować będzie Józefa Błajet.
Pierwsza sesja w nowej kadencji Rady Powiatu Żnińskiego odbyła się 27 listopada. Porządek obrad zakładał jedynie zaprzysiężenie radnych oraz wybór przewodniczącego i wice przewodniczących Rady Powiatu, jednak na wniosek Zbigniewa Jaszczuka złożony także w imieniu Józefy Błajet i Andrzeja Hłonda został on zmieniony i wprowadzono dodatkowe punkty, czyli wybór starosty, wicestarosty i członków Zarządu, a także ustalenie składu osobowego poszczególnych komisji i informację o stanie finansów publicznych i mienia powiatu. W pierwszej sesji Rady Powiatu nowej kadencji wzięło udział 18 radnych. Nieobecna była Aleksandra Nowakowska.
W wyborach na przewodniczącego Rady Zbigniew Jaszczuk zgłosił kandydaturę Józefy Błajet i uzasadniał to mówiąc, że była przewodniczącą przez dwie ostatnie kadencje i w tym czasie uczestniczyła prawie we wszystkich posiedzeniach zarządu.
- Z takim przewodniczącym chciałoby się pracować przez wszystkie kadencje - mówił Zbigniew Jaszczuk.
Była to jedyna kandydatka na przewodniczącego. W głosowaniu tajnym otrzymała 16 głosów poparcia. Jedna osoba była przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.
- Są ludzie do pracy i do rządzenia, ja jestem człowiekiem do pracy - mówiła po ogłoszeniu wyników Józefa Błajet. - Będę się starała tworzyć dobry klimat i ludzi łączyć, a nie dzielić.
W wyborach starosty żnińskiego Józefa Błajet zrewanżowała się Zbigniewowi Jaszczukowi zgłaszając jego kandydaturę i mówiąc: - Dokonania Zarządu Powiatu pod przewodnictwem pana starosty mówią same za siebie. Pan starosta Zbigniew Jaszczuk przeprowadził powiat żniński przez naprawdę trudne czasy wtedy, kiedy trzeba było chociażby oddłużyć szpital. Wiele inwestycji zostało zrealizowanych na terenie powiatu. Poza tym jest osobą bardzo aktywną i bardzo oddaną swojej pracy, a w weekendy nawet za bardzo oddaną, bo czasami zapomina na przykład, że ma dwoje wnucząt.
Innych kandydatur nie było. W głosowaniu tajnym Zbigniew Jaszczuk uzyskać 14 głosów poparcia. Otrzymał też 4 głosy sprzeciwu. Starosta dziękując za wybór podkreślił, że był to już jego piąty wybór na stanowisko starosty żnińskiego. - O ile dobrze sobie przypominam, to cztery lata temu dostałem o trzy głosy mniej, więc co kadencję mi tych głosów trochę przybywa - stwierdził starosta. - Myślę, że będziemy tworzyli jeden zespół, bez podziału na koalicję i opozycję, a ta kadencja będzie co najmniej tak spokojna i rzeczowa jak poprzednia kadencja.
Kandydaturę Andrzeja Hłonda na wicestarostę zgłosił Zbigniew Jaszczuk. Zgłosił jednocześnie kandydatów na pozostałych członków Zarządu tłumacząc, że starał się takiego wyboru dokonać, aby każda gmina miała swojego reprezentanta. Na członków Zarządu zaproponował Edytę Szóstak-Ławińską, Zofię Kozłowską i Piotra Sadowskiego.
Zanim przystąpiono do głosowania, głos zabrał Stefan Firszt: - Nie jestem specjalnie zaskoczony układem w tejże Radzie, to było do przewidzenia od początku - mówił Stefan Firszt. - Natomiast miałem taką nadzieję, że ze starostą po spokojnej kadencji będziemy pracować bardziej normalnie. Nie zawsze preferencje były dla wszystkich gmin jednakowe, przynajmniej takie było odczucie. Wydawało mi się, że aby tego uniknąć w przyszłości przed skleceniem koalicji radni ustalą sobie jakieś parytety dla każdych gmin, ustalimy sobie najważniejsze dla każdej gminy priorytety i na tym miałaby polegać współpraca tej Rady. Szkoda, że tak się nie stało. Oczekiwałem, że zwycięzcy z mojego okręgu zaproponują przynajmniej jakieś spotkanie i coś sobie wspólnie omówimy. Wiemy, jak wyglądały dyskusje nad remontami dróg. Większość osób w Radzie miała odczucie, że wszystko się robi w okręgu trzecim. Przykładem może tu być nieszczęsny most w Lubostroniu. Trzy mosty w okręgu trzecim zostały wyremontowane, a most w okręgu drugim się rozleciał. Właściwie to, co zostało ustalone na Zarządzie, to chyba nigdy nie zostało zmienione na sesji. Praktycznie nie było żadnej dyskusji i pewnie nie mając priorytetów zmuszających Zarząd do pewnego wysiłku, będzie tak dalej i będziemy się z tym borykać.
Swoje niezadowolenie jeszcze przed głosowaniem wyraził także Dariusz Kaźmierczak, który uznał, że ustalone parytety są niewystarczające dla gminy Żnin. - Ja się w ogóle dziwię kolegom, którzy są ze Żnina, że tak lekko oddali pola, bo kiedyś mieliśmy trzech członków Zarządu ze Żnina, na dzień dzisiejszy ze Żnina jest jedna osoba - stwierdził radny. - Czy dojdzie do tego, że w Żninie zyskamy standardy, które są na terenie Gąsawy i Rogowa, jeżeli chodzi o drogi powiatowe. Miło mi się wjeżdża do Janowca, Rogowa, teraz do Gąsawy. Wstydzę się, że jestem radnym Żnina.
Po tych wystąpieniach przystąpiono do głosowania. Okazało się, że Andrzej Hłond cieszy się większym poparciem w Radzie niż Zbigniew Jaszczuk, bo jako kandydat na wicestarostę otrzymał 15 głosów poparcia, przy dwóch głosach sprzeciwu i jednym głosie wstrzymującym się. Piotr Sadowski w wyborach na członka Zarządu otrzymał 15 głosów poparcia i trzy głosy sprzeciwu. Kandydaturę Zofii Kozłowskiej poparło 13 osób. Trzy osoby były przeciw, a dwie wstrzymały się od głosu. Edyta Szóstak-Ławińska otrzymała 14 głosów poparcia i cztery głosy sprzeciwu. Dodajmy, że Edyta Szóstak-Ławińska oraz Piotr Sadowski są jedynymi nowymi osobami w Zarządzie Powiatu.
Kiedy doszło do zgłaszania kandydatów na wiceprzewodniczących, Józefa Błajet zgłosiła kandydatury Stanisława Pogla i Pawła Koperskiego. Wtedy Dariusz Kaźmierczak złożył publiczny protest przeciwko marginalizowaniu gminy Żnin.
- To jest powołanie dwóch osób z jednej gminy do prezydium i zapominanie znowu o gminie Żnin, która nie ma swojego przedstawiciela - mówił Dariusz Kaźmierczak. - Myślę, że gminie Żnin należy się bez jakichkolwiek wątpliwości miejsce, aby można było reprezentować mieszkańców gminy Żnin również w tym dobrym składzie.
Kandydatów na wiceprzewodniczących poparło 15 radnych. Trzy osoby były przeciwne. Wobec takiego wyniku Paweł Koperski i Stanisław Pogiel zostali nowymi wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu Żnińskiego.
Następnie przystąpiono do ustalenia składów osobowych poszczególnych komisji. Komisję budżetu i rozwoju gospodarczego tworzą Maciej Wysocki jako przewodniczący oraz Zbigniew Jaszczuk, Edyta Szóstak-Ławińska, Dariusz Kaźmierczak, Zofia Kozłowska i Jadwiga Mateńko. W skład komisji zdrowia, polityki społecznej i rynku pracy wchodzą: Wojciech Szczęsny jako przewodniczący, Alicja Wiczewska jako wiceprzewodnicząca oraz Michał Duch i Andrzej Hłond. Przewodniczącym komisji gospodarki przestrzennej i infrastruktury został Stanisław Pogiel, wiceprzewodniczącą Józefa Błajet, a członkami Maciej Wysocki, Robert Luchowski, Zofia Kozłowska i Paweł Koperski. Komisję polityki ekologicznej i obszarów wiejskich tworzą Jadwiga Mateńko jako przewodnicząca, Stefan Firszt jako wiceprzewodniczący oraz Michał Duch i Piotr Sadowski. W skład komisji oświaty, kultury i sportu weszli: Robert Szafrański jako przewodniczący, Andrzej Hłond jako wiceprzewodniczący oraz Edyta Szóstak-Ławińska, Robert Luchowski, Michał Duch i Piotr Sadowski. Przewodniczącą komisji bezpieczeństwa publicznego i spraw samorządowych została Alicja Wiczewska, wiceprzewodniczącym Stanisław Pogiel, a członkami Zbigniew Jaszczuk i Andrzej Hłond. Komisję turystyki i promocji powiatu tworzą Jacek Superczyński jako przewodniczący, Paweł Koperski jako wiceprzewodniczący oraz Andrzej Hłond i Robert Luchowski. Przewodniczącym komisji etyki radnego został Dariusz Kaźmierczak, wiceprzewodniczącą Józefa Błajet, a członkami Stefan Firszt, Michał Duch, Paweł Koperski i Robert Szafrański.
Na czele komisji rewizyjnej zgodził się stanąć ponownie Stefan Firszt, wiceprzewodniczącym został Robert Szafrański, sekretarzem Alicja Wiczewska, a członkami Wojciech Szczęsny, Dariusz Kaźmierczak i Jacek Superczyński.
Więcej zdjęć w galerii.
Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1190 (49/2014)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze