Reklama

ZGKiM wycofało się z podwyżki

Gmina Kcynia, ZGKiM, cena, woda, sesja, Rada Miejska
     ZGKiM wycofało się z podwyżki
    KPWiK Szubin podniosło cenę wody na terenach wiejskich gminy Kcynia o stopień inflacji, ZGKiM w mieście wycofało się z drastycznej podwyżki.

     Na sesji Rady Miejskiej w Kcyni podjęta została uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf za wodę z urządzeń zaopatrzenia w wodę Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie. Jak zapewnia KPWiK w Szubinie, proponowane stawki odzwierciedlają rzeczywiste koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo związane z dostarczaniem wody. Stawka za 1m3 wody z tych urządzeń wynosi 2,97 zł + 8% VAT, co daje 3,21 zł. 3,68 zł wynosi miesięczna opłata abonamentowa za utrzymanie w gotowości urządzeń wodnych, a 4,24 zł opłata abonamentowa z punktu poboru wody. Woda pobierana z urządzeń na cele przeciwpożarowe wynosi 3,21 z VAT za 1m3.
Radna Anna Borkowska zwróciła się o przedstawienie cen, jakie KPWiA ustaliło za wodę w innych gminach. Z przedstawionych cen wynika, że podwyżka w gminie Kcynia wyniesie 14 groszy. Krzysztof Badura, prezes KPWiA poinformował, że w gminie Sadki cena netto wynieść ma 2,87 zł, w gminie Nakło 2,77 zł. Do tej pory cena wody w Szubinie wynosi 3,10 zł, wniosek o podwyżkę składany będzie tam w czerwcu.
     Burmistrz Piotr Hemmerling odniósł się do kwoty za wodę na cele przeciwpożarowe. Prezes zapewnił, że cena wody na cele przeciwpożarowe kalkulowana jest na tym samym poziomie co dla pozostałych odbiorców i jest to woda zużywana przez jednostki straży pożarnej na cele gaszenia pożarów. - Na podstawie zestawionych wielkości zużytej wody przez jednostki straży pożarnych z terenu gminy według zestawień podanych przez jednostki komendantowi powiatowemu na podstawie jego informacji obciążane są gminy stawkami za wodę. A zużycie stanowi kilkaset metrów sześciennych w ciągu roku - zapewnił Krzysztof Badura.
     Mieszkanka Urszula Straszewska pytała, kiedy zostaną ustalone stawki na dwa, trzy lata, stałe ceny. - Ludzie jednych rachunków nie zdążą spłacić, zalegają z płatnościami, a już mówi się o kolejnych podwyżkach, czy w ten sposób zyskacie pieniądze, bo ja tu widzę straty, podwyżki nas dobijają. Mieszkańcy nie mają uregulowanych zaległych rachunków, a wy już serwujecie kolejne podwyżki, kiedy więc wpłyną zaległe pieniądze. Nasza gmina jest zbyt biedna, by tak traktować zwykłych, szarych ludzi, my nie nadążamy za podwyżkami. Może dla takich, którzy przynoszą po 12.000-15.000 zł wypłaty podwyżka się nie liczy, ale dla nas 15-20 groszy to jest bardzo dużo - mówiła Urszula Straszewska.
     Prezes zapewnił, że taryfa ustalana jest na jeden rok i kiedy dojdzie do sytuacji, że nośniki energii będą spadały i nie będzie inflacji w kraju, to przedłożony zostanie wniosek o pozostawieniu taryfy na dotychczasowym poziomie. Jako kierujący przedsiębiorstwem zobowiązany jest zapewnić takie przychody firmie, by zapewnić ciągłą dostawę wody. Jeśli tego nie zapewni, działać będzie wbrew przepisom.
     Radny Ryszard Hanioszyn pytał, czy nie ma możliwości obniżenia ceny dostarczanej na tereny wiejskie przez KPWiA wody, gdyż za inflacją trudno mieszkańcom nadążyć. Prezes zapewnił, że w swych działaniach dążą do minimalizowania kosztów, ale są nakładane warunki sanitarne, konieczne są inwestycje, by woda była czysta i by była w kranie. - Mamy świadomość tego, że klient musi za wodę zapłacić, a też boryka się z problemami finansowymi, dlatego minimalizujemy koszty, wielu odbiorców nie płaci, a my musimy ponosić koszty i powstają problemy z płynnościami finansowymi - mówił prezes Badura.
     Radny Edmund Kroll pytał o inwestycje. Wśród nich odbyło się połączenie sieci wodociągowej między Dziewierzewem a Malicami, żeby można było przystąpić do remontu ujęcia w Dziewierzewie. Tam już inwestycja zaawansowana jest w połowie. Plan na kolejne trzy lata omawiany będzie jesienią. W kwestii awaryjności, o którą pytał też radny Kroll, otrzymał informację, że czasami zdarzają się po cztery awarie w tygodniu, a czasami przez miesiąc jest spokój.
Uchwała o podwyżce spowodowanej inflacją została przyjęta jednogłośnie.
     Zanim przystąpiono do podwyżki cen za zbiorowe dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla klientów, dla których wodę dostarcza i odbiera ścieki Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kcyni, radna Mariola Zawistowska-Tafelska wystąpiła o 10-minutową przerwę i spotkanie podczas niej radnych klubu Razem dla Gminy Kcynia, burmistrza i prezesa ZGKiM Henryka Grobelnego.
     Po spotkaniu głos zabrał prezes Henryk Grobelny, który wycofał wniosek o zatwierdzenie taryfy i prosił o podjęcie uchwały o utrzymaniu stawek, jakie obowiązywały od 1 lipca 2012 roku do 30 czerwca 2013. - Uzasadniam to tym, że złożony przez nas wniosek gwarantował zrównoważenie kosztów przewidywanymi przychodami, niemniej jednak mógł skutkować tym, co słusznie podniesione zostało przez mieszkankę w dyskusji, że wzrosłyby należności nieregularne - mówił Henryk Grobelny. Tłumaczył, że mimo że wniosek taryfowy przewidywał wzrost stawki o 49 groszy za wodę - z 3,66 na 4,15 zł, a ścieków z 6,50 na 7,20 zł, to skutek mógłby być inny od przewidzianego, gwałtownie mogłaby wzrosnąć liczba nieregularnie płaconych należności. Tłumaczył dalej, że strategia zakładała doprowadzenie do rozdzielenia systemu wód kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej, umożliwienie wszystkim podłączenia posesji zlokalizowanych przy sieci kanalizacji sanitarnych. Utrzymanie dotychczasowej taryfy będzie wiązało się z wielkimi oszczędnościami i obniżaniem kosztów, na które ma zakład wpływ, takich jak fundusz płac, ograniczenie zatrudnienia i ograniczenie godzin nadliczbowych, co może powodować późniejsze reakcje na awarie. Od 1 stycznia wynegocjowana taryfa na prąd zostanie obniżona. Oszczędności powstać mają też na oczyszczalni, gdzie do celów technologicznych nie będzie używana woda pitna a oczyszczona.
     Na tej samej sesji przegłosowano wniosek prezesa i podjęto uchwałę w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania dotychczasowych taryf na okres od 1 lipca 2013 do
30 czerwca 2014 roku.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1112 (23/2013)

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości