5 października sala gimnastyczna SP im. Tadeusza Kościuszki w Janowcu Wlkp. wypełniła się jesienną feerią smaków, barw i aromatów. Tego dnia po raz drugi odbył się smakowity festiwal z dynią w roli głównej. W konkursie wystartowało 14 kół gospodyń wiejskich z regionu, ale też spoza jego granic, które przygotowały popisowe dania z wykorzystaniem dyni - pomarańczowej królowej sezonu. Najlepsze specjały zostały nagrodzone.
Podobnie jak w roku ubiegłym wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony KGW, mieszkańców całej gminy oraz licznie odwiedzających je gości. Stoiska gospodyń pękały w szwach od wszystkiego, co najsmaczniejsze. Panie stanęły na wysokości zadania, przygotowując dania z dyni (i nie tylko) w niezliczonych odsłonach - serwowały wytrawne, jak i słodkie przysmaki. Najwięcej starań i serca włożyły w stworzenie potraw konkursowych, które oceniało trzyosobowe jury w składzie: Krzysztof Leśniewski - przewodniczący, Aleksandra Walendowska oraz Wiesława Sosińska,
I miejsce przyznano KGW Leśna Zagroda Smaków Sołectwo Laski Małe/Laski Wielkie (nagroda 900 zł), II miejsce zajęło KGW Świątkowo (800 zł), III miejsce - KGW Jabłuszka w Jabłkowie (700 zł). Nagroda specjalna - voucher do wykorzystania w Zielonym Zakątku - trafiła do KGW Ustaszewianki. Przyznano także nagrodę Tysiąca Smaków (1000 zł), którą ufundowała przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska. Otrzymało ją KGW Szczypta Lubczyku z Lubcza. Grand Prix Festiwalu (1000 zł), stanowiące nagrodę burmistrz Janowca Wlkp. Leszka Grzeczki zdobyło KGW Pałucka Skórka
W ofercie II Dyniowego Festiwalu Smaków znalazło się ponadto wiele atrakcji towarzyszących. W czasie jego trwania można było nie tylko smakowicie zjeść, ale też wziąć udział w dyniowych warsztatach artystycznych czy dyniowej strefie dziecka z Janowiecką Aktywną Młodzieżą.
Justyna Kulpińska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze