Reklama

Zylsa od żnińskich licealistek na Święto Niepodległości (zdjęcia+film)

10/11/2025 12:26

Smacznym wstępem do świętowania niepodległości była akcja pod nazwą "Pałuckie, niepodległościowe gotowanie", którą przeprowadziły żnińskie licealistki pod opieką nauczyciela historii na ulicach miasta 10 listopada. Licealistki ubrane w stroje z epoki odwiedziły też naszą redakcję.

W przeddzień Święta Niepodległości uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Żninie uczciły 107. rocznicę odzyskania niepodległości tradycyjnie częstując mieszkańców Żnina tradycyjnym pałuckim specyfikiem. Tym razem na tę okazję przygotowane zostały słoiczki z pałucką zylsą, czyli galartem wieprzowym oraz patriotycznymi naklejkami, którymi dekorowano mieszkańców Grodu Śniadeckich. Czy rzeczywiście zylsa to pałucka nazwa galartu? Zapytaliśmy o to Mirosława Kaźmiyrza Binkowskiego, luminarza gwary pałuckiej. Potwierdził on, że zylsa to galaretka mięsna, czyli zimne nóżki. Gwarowo na innych obszarach Polski będącymi pod wpływami Niemiec używano też słowa zyls, ale na Palukach mówiło się zylsa. W Moim słowniku gwary pałuckiej, wydanym przez Wydawnictwo Wulkan Mirosław Binkowski podaje przykładowe użycie tego słowa w zdaniu po pałucku: "Jak ci zylsa bydzie za mgło, to możesz se jom poloć łoctym".

W tym roku organizowano już VIII edycję projektu, którego pomysłodawcą jest nauczyciel historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie - Łukasz Naliwajski.. Zylsę i kromki chleba rozdawały i kotyliony przypinały Dominika Konowalska z IIIc, Antonina Słomkowska z IIIc, Wiktoria Erlich z IIId, Barbara Niedbalska z IIId i Julia Bień z IIIc. W akcję przygotowała smakołyków z okazji Święta Niepodległości włączyli się też Dorota Słomkowska z Murczyna i Rafał Bejmowicz.

Reklama

Zamysłem projektu jest uczczenie niepodległości w połączeniu z propagowaniem wśród młodzieży i mieszkańców Żnina tradycyjnej kuchni pałuckiej. Przedsięwzięcie to stanowi doskonały sposób propagowania lokalnego patriotyzmu. Uczennice, ubrane zresztą w stroje z epoki, jak co roku dotarły też ze swoją misją do naszej redakcji. Idąc dalej ulicami miasta natknęli się m.in. na panów, którzy akurat instalowali maszt pod kątem obchodów  Święta Niepodległości.

Same uroczystości oficjalne gminne i powiatowe rozpoczną się 11 listopada o 10.30 od mszy św. w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona w kościele pw. św. Floriana. Następnie część oficjalna z udziałem delegacji, Chóru Moniuszko i Żnińskiej Orkiestry Dętej odbędzie się właśnie przed Pomnikiem Katyńskim na ul. 700-lecia. O 16.00 planowany jest koncert niepodległościowy w Żnińskim Domu Kultury

Reklama

Karol Gapiński

Miejsce zdarzenia mapa Pałuki Żnin
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/11/2025 13:17
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości