Reklama

Pelikan z brązu

Tak ma wyglądać pomnik pelikana, jaki stanie na szubińskim Rynku

       fot. Remigiusz Konieczka

Szubin, rzeźba, symbol, miasto, pelikan
     Pelikan z brązu
    Na szubińskim Rynku w czerwcu zostanie odsłonięta rzeźba przedstawiająca symbol miasta, czyli pelikana z trzema pisklętami.

     Burmistrz Szubina Artur Michalak na ostatniej sesji Rady Miejskiej zaprezentował makietę projektu, który zwyciężył w konkursie na wykonanie formy przestrzennej rzeźby i tablicy pamiątkowej upamiętniającej 750-lecie Szubina. Każdy z oferentów musiał przesłać do Urzędu Miejskiego w Szubinie model lub makietę wykonaną z materiałów trwałych albo w wersji elektronicznej. Do ratusza wpłynęło dziesięć ofert. Już na starcie okazało się, że oferta Pracowni Rzeźby i Brązownictwa z Godaw nie spełniała wymogów formalnych, ponieważ oferent nie dostarczył części modelowej.
     Do konkursu zostały dopuszczone pozostałe projekty. Najtańsza propozycja opiewała na 22.140 zł, a najdroższa na 105.800 zł. Jednak komisja nie kierowała się tylko ceną, ale również względami estetycznymi i artystycznymi. Najwyżej pod kątem estetyczno-artystycznym komisja oceniła modele przedstawione przez trzech oferentów: Pracownię Konserwacji Obiektów Zabytkowych Piotra Andruszki, Art-Product Autorską Pracownię Rzeźby i Odlewnię Brązu Roberta Sobocińskiego oraz projekt Dawida Wawrzyniaka. Oceniając walory techniczne najwięcej punktów uzyskały te z brązu (50 pkt), z mosiądzu oceniono niżej (40 pkt), a najniżej z piaskowca (30 pkt). Po podsumowaniu wszystkich elementów podlegających ocenie okazało się, że wygrała oferta Roberta Sobocińskiego (Art-Product) z Poznania.
     Wybrany projekt nawiązuje do herbu Szubina. Zdaniem komisji jest on bardzo oryginalny, a jednocześnie bardzo realistyczny i najlepiej wpisuje się w otaczającą zabudowę i zagospodarowanie terenu. Projekt będzie tworzyć spójną i harmonijną całość, dając estetyczny element architektury miejskiej - czytamy w protokole komisji.
     Cena proponowana przez Art-Product wynosi 55.350 zł. Rzeźba, odlew z brązu, będzie przedstawiała pelikana z rozpostartymi skrzydłami wraz z trzema pisklętami, które pelikan karmi własną krwią. Początkowo projektant zakładał wykonanie makiety budynków u podstawy rzeźby, ale ostatecznie budynków nie będzie. Całość zostanie odsłonięta w czerwcu podczas kulminacji obchodów 650-lecia nadania praw miejskich Szubinowi. Rzeźba pelikana wraz z tablicą stanie na już istniejącym cokole na Rynku w Szubinie.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1204 (10/2015)

Reklama

 

Przejdź do forum.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości