Tak ma wyglądać pomnik pelikana, jaki stanie na szubińskim Rynku
fot. Remigiusz Konieczka
Szubin, rzeźba, symbol, miasto, pelikan
Pelikan z brązu
Na szubińskim Rynku w czerwcu zostanie odsłonięta rzeźba przedstawiająca symbol miasta, czyli pelikana z trzema pisklętami.
Burmistrz Szubina Artur Michalak na ostatniej sesji Rady Miejskiej zaprezentował makietę projektu, który zwyciężył w konkursie na wykonanie formy przestrzennej rzeźby i tablicy pamiątkowej upamiętniającej 750-lecie Szubina. Każdy z oferentów musiał przesłać do Urzędu Miejskiego w Szubinie model lub makietę wykonaną z materiałów trwałych albo w wersji elektronicznej. Do ratusza wpłynęło dziesięć ofert. Już na starcie okazało się, że oferta Pracowni Rzeźby i Brązownictwa z Godaw nie spełniała wymogów formalnych, ponieważ oferent nie dostarczył części modelowej.
Do konkursu zostały dopuszczone pozostałe projekty. Najtańsza propozycja opiewała na 22.140 zł, a najdroższa na 105.800 zł. Jednak komisja nie kierowała się tylko ceną, ale również względami estetycznymi i artystycznymi. Najwyżej pod kątem estetyczno-artystycznym komisja oceniła modele przedstawione przez trzech oferentów: Pracownię Konserwacji Obiektów Zabytkowych Piotra Andruszki, Art-Product Autorską Pracownię Rzeźby i Odlewnię Brązu Roberta Sobocińskiego oraz projekt Dawida Wawrzyniaka. Oceniając walory techniczne najwięcej punktów uzyskały te z brązu (50 pkt), z mosiądzu oceniono niżej (40 pkt), a najniżej z piaskowca (30 pkt). Po podsumowaniu wszystkich elementów podlegających ocenie okazało się, że wygrała oferta Roberta Sobocińskiego (Art-Product) z Poznania.
Wybrany projekt nawiązuje do herbu Szubina. Zdaniem komisji jest on bardzo oryginalny, a jednocześnie bardzo realistyczny i najlepiej wpisuje się w otaczającą zabudowę i zagospodarowanie terenu. Projekt będzie tworzyć spójną i harmonijną całość, dając estetyczny element architektury miejskiej - czytamy w protokole komisji.
Cena proponowana przez Art-Product wynosi 55.350 zł. Rzeźba, odlew z brązu, będzie przedstawiała pelikana z rozpostartymi skrzydłami wraz z trzema pisklętami, które pelikan karmi własną krwią. Początkowo projektant zakładał wykonanie makiety budynków u podstawy rzeźby, ale ostatecznie budynków nie będzie. Całość zostanie odsłonięta w czerwcu podczas kulminacji obchodów 650-lecia nadania praw miejskich Szubinowi. Rzeźba pelikana wraz z tablicą stanie na już istniejącym cokole na Rynku w Szubinie.
Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1204 (10/2015)
Przejdź do forum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze