Reklama

"Pod Twoją obronę uciekamy się..."

W imieniu arcybiskupa Henryka Muszyńskiego mszę odprawił ks. Zenon Rubach fot. Remigiusz Konieczka

Żnin, parafia, kościół, obraz, kopia
     "Pod Twoją obronę uciekamy się..."
     Środowy wieczór ubiegłego tygodnia dla dwóch żnińskich parafii był szczególny. Do Żnina przybyła kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Kulminacyjnym momentem nawiedzenia była procesja wiernych z obrazem ulicami miasta. 

     Po raz pierwszy kopia cudownego obrazu nawiedziła Żnin 17 marca 1979 roku. Dokładnie w 25. rocznicę tego wydarzenia Matka Boska Częstochowska przybyła do Grodu Śniadeckich po raz drugi.
     Tuż przed 17:00 pod kościół św. Floriana nadjechała biała furgonetka, z której żnińscy strażacy wzięli na swoje ramiona kopię cudownego obrazu i wraz z kapłanami przy śpiewie "Bogarodzicy" wnieśli ją do świątyni. Tam w skupieniu czekali wierni.

Przez całą uroczystość wartę honorową przy obrazie pełnili żnińscy strażacy fot. Remigiusz Konieczka

     Mszę w imieniu metropolity gnieźnieńskiego arcybiskupa Henryka Muszyńskiego odprawił ks. prałat, proboszcz katedry gnieźnieńskiej ks. Zenon Rubach, który 40 razy wziął udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Homilię wygłosił paulin ojciec Jarosław Obroślak.
     Po mszy świętej proboszcz parafii pw. św. Floriana ks. kanonik Tadeusz Nowak dokonał aktu zawierzenia parafii pod opiekę Matki Boskiej Częstochowskiej. 
     Następnie wierni wyszli z kościoła i przeszli ulicą 700-lecia do placu Wolności. Tam czekali wierni i kapłani z parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski z proboszczem ks. Stanisławem Talaczyńskim. Na granicy obydwu żnińskich parafii nastąpiło przekazanie kopii obrazu.
     Później procesja weszła do żnińskiego kościoła mariackiego. Tu mszę odprawił ks. prałat Franciszek Rysiak, a homilię wygłosił ks. Tadeusz Putz.
     Uroczystość uświetnił Chór "Moniuszko", który odśpiewał cztery zwrotki pieśni do Matki Bożej Żnińskiej.
     Uroczystości zakończył Apel Jasnogórski.
     W czasie obydwu mszy honorową watrę przy kopii obrazu pełnili żnińscy strażacy.

Reklama

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 632 (13/2004)

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości