Ireneusz Starczewski przekonuje państwa Kazimierę i Andrzeja Wilhelmów (na zdjęciu po kolei od prawej) oraz swą żonę Krystynę Starczewską, że ewentualna budowa parkingu przed blokiem na Kopernika 2 nie rozwiąże problemu parkingowego na żnińskim osiedlu. Jednak żona członka zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej pozostała nieprzekonana. Uważa ona, że parking przed ich blokiem to jest jakieś rozwiązanie. Z kolei Andrzej Wilhelm wie jedno: im więcej parkingów w Żninie, tym lepiej.
fot. Karol Gapiński
Żnin, parking, gmina, mieszkańcy
Wojna o parking
Gmina chciała budować parking na ul. Kopernika 5 w Żninie według pomysłu Ireneusza Starczewskiego z zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkańcy bloku nie chcą jednak parkingu przed swoimi oknami. Ireneusz Starczewski twierdzi, że dla jego pomysłu nie ma alternatywy, a więcej miejsc parkingowych na osiedlu to konieczność.
W 18. numerze naszej gazety pisaliśmy o planowanej budowie parkingu za blokiem przy ul. Kopernika 5 w Żninie. Inwestycję planowała przeprowadzić gmina, jednak mieszkańcy bloku sprzeciwili się tym planom. Zebrali oni 69 podpisów przeciwko budowie, czy to parkingu, czy to garaży za ich oknami i balkonami. Inwestycja stanęła zatem pod znakiem zapytania, ponieważ burmistrz Leszek Jakubowski na sesji Rady Miejskiej wyraził pogląd, że wbrew woli mieszkańców tego parkingu nie będzie robił.
Niegdyś szef Rady Osiedla nr 2, członek zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Żninie, Ireneusz Starczewski nie ukrywa, że władze gminy pomysłem stworzenia tego parkingu zainteresował on sam. Problem braku miejsc parkingowych na osiedlu bloków wielorodzinnych staje się bowiem coraz poważniejszy. W godzinach popołudniowych, gdy zmotoryzowani wracają do domów z pracy, trwa rywalizacja o miejsce dla samochodu jak najbliżej bloku. Mieszkańcy bloku Kopernika 5 uważają podobnie. Jednak - co podkreślała w rozmowie z nami Małgorzata Janicka, członkini zarządu wspólnoty mieszkaniowej, którą tworzy ten blok - należy szukać alternatywnych miejsc na parking.
(...) My niżej podpisani mieszkańcy bloku przy ul. Kopernika 5 w Żninie wyrażamy sprzeciw planowanej budowie parkingu i jakiejkolwiek innej zabudowie, np. garaży przed oknami naszej nieruchomości. Parking czy jakakolwiek inna zabudowa byłaby zbyt blisko naszych okien, co spowodowałoby zwiększenie hałasu i obniżenie komfortu mieszkania w naszych lokalach (...) - czytamy we wniosku, który został złożony w ratuszu i podpisany przez 69 mieszkańców Kopernika 5.
Ireneusz Starczewski uważa, że alternatywy dla parkingu między blokiem Kopernika 5 a segmentem garaży przed biurowcem spółdzielni nie ma. Alternatywą tą według niego nie jest teren między ul. Tysiąclecia a ul. Browarową, okołu 100 m dalej od Kopernika 5. Koszty budowy byłyby według niego zbyt duże ze względu na warunki terenowe. - Moim zdaniem argumentacja mieszkańców bloku przy ul. Kopernika 5 dla ich „nie” dla parkingu jest nie fair wobec innych mieszkańców. Oni sami teraz podjeżdżają samochodami pod pozostałe bloki na Kopernika, pod okna i balkony oraz na chodniki swoich sąsiadów z innych bloków. A sami krzyczą, że spaliny i hałas zatrułyby im życie. Uważam, że nie mają racji. Po pierwsze, jeden z nich na waszych łamach, pan Józef Słodkiewicz, sam niejeżdżący samochodem i mieszkający na IV piętrze, krzyczy najgłośniej przeciwko parkingowi. Dla niego brak parkingu to nie problem, ale fakty są takie, że samochodów przybywa. Po drugie, ci mieszkańcy Kopernika 5 źle zrozumieli nasze intencje. Pas za ich blokiem jest szeroki. Nie było mowy o parkingu pod ich oknami, a tylko na połowie szerokości tego pasa. Dokładnie bliżej tylnej ściany segmentu garażowego. To zresztą byłoby też z korzyścią dla garażujących. Drzewka i krzewy na tyłach tych garaży byłyby wykarczowane i przestałyby ukorzeniać się w fundamentach. Parking miał być w połowie szerokości oddzielony szybko rosnącymi drzewkami i krzewami od pasa zieleni bliżej bloku na ul. Kopernika. Nie było zamiaru tworzyć im parkingu pod oknami. Przez ten pas drzewek nawet by specjalnie nie widzieli tego parkingu ze swoich okien. Moglibyśmy spisać rejestracje samochodów stojących pod oknami innych bloków. Oczywiście są wśród nich też samochody mieszkańców bloku przy Kopernika 5. Pod cudzymi oknami nie mają skrupułów parkować, a u siebie protestują - argumentuje Ireneusz Starczewski.
Dodaje też, że według przepisów parkowanie samochodu pod blokiem powinno się odbywać przynajmniej 15 m od budynku. Z powodu ciasnoty na osiedlu nie jest to możliwe do spełnienia. Dlatego według niego parking na Kopernika 5 jest niezbędny. Dobrym rozwiązaniem byłaby budowa parkingu po drugiej stronie ul. Mickiewicza, na terenie dawnej rzeźni. Jest to w pewnym oddaleniu od zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, a jednocześnie na tyle blisko bloków, aby było wygodnie. - Jednak już wcześniej ten teren został zakupiony przez prywatnego nabywcę spoza Żnina i nie ma tam póki co szansy na stworzenie parkingu - mówi Ireneusz Starczewski.
Tymczasem Józef Słodkiewicz zapytywał nas retorycznie, dlaczego pan Ireneusz Starczewski nie zaproponował parkingu przed swoim blokiem. Mieszka on w bloku przy ul. Kopernika 2. Przed wejściami do klatek schodowych tego bloku jest szeroki pas zieleni. Czy zatem parking nie mógłby powstać tutaj? Zadaliśmy to pytanie Ireneuszowi Starczewskiemu stojąc w tym miejscu. Spotkaliśmy przy okazji idącą z pieskiem żonę pana Ireneusza, Krystynę Starczewską. Z drugiej strony podeszli do nas inni mieszkańcy, państwo Kazimiera i Andrzej Wilhelmowie. Ten ostatni stwierdził: - Oczywiście, że parking przed ul. Kopernika 5 jest potrzebny. Ja podpisuję się pod każdym miejscem parkingowym w Żninie. I apeluję do strażników miejskich, by nie przechodzili obojętnie obok samochodów, które tak parkują, że zabierają dwa miejsca zamiast jednego. Kierowcy zostawiają swe samochody niedbale. A pan burmistrz powinien mocniej się starać o parkingi. Choćby na ul. Kościuszki: czemu parkują wzdłuż chodnika jeden za drugim? Gdyby zrobili linie po skosie, to od razu więcej miejsc by się zrobiło, a i wjeżdżać i wyjeżdżać byłoby łatwiej - mówił Andrzej Wilhelm, a Ireneusz Starczewski mu wtórował.
Jednak pomysł budowy parkingu przed swoim blokiem na Kopernika 2 Ireneusz Starczewski uważa za chybiony. - Nie dlatego, że nie chcę samochodów pod swoim oknem, za to niby zmuszam do ich przyjmowania pod oknem mieszkańców na ul. Kopernika 5. Powód jest inny. Otóż poprzecznie do tego pasa zieleni przed naszym blokiem na Kopernika 2, o tam - od wjazdu z ul. Mickiewicza stoi 7 czy 8 samochodów. Są tam bowiem miejsca parkingowe. Gdyby zrobić parking wzdłuż bloku, to wiązałoby się tylko z likwidacją tamtych miejsc, bo teren potrzebny byłby na wjazd i przeniesienie ich przed blok. Liczba miejsc parkingowych by nie wzrosła, a wydatek byłby duży. Natomiast jednostronny parking bliżej garaży na ul. Kopernika 5 oznaczałby 15 do 18 całkiem nowych miejsc parkingowych, co byłoby niebagatelne - mówił Ireneusz Starczewski.
Jego małżonka, pani Krystyna, ma przeciwne do niego zdanie. Nie obawia się tego, że parking mógłby powstać przed ich blokiem. Jest ona zwolenniczką parkingów, skoro mają one ułatwić życie mieszkańcom blokowiska. - Ale to nie ma sensu, Krysiu, bo parking akurat tutaj naprawdę niczego nie rozwiązuje. Nie stworzylibyśmy większej ilości miejsc dla aut, niż mamy teraz - oponował Ireneusz Starczewski.
Na koniec rozmowy członek zarządu spółdzielni stwierdził, że listy z podpisami nie powinny być wyznacznikami dla podejmowania strategicznych dla porządku i bezpieczeństwa na całym osiedlu decyzji: - Ja mogę zaraz zorganizować listę do podpisywania przez mieszkańców całego osiedla, że w przeciwieństwie do 69 ludzi z bloku na Kopernika 5 jest kilkuset innych, dla których budowa parkingu na osiedlu jest priorytetem. Dlatego liczę, że władze gminy jednak nie odstąpią ostatecznie od budowy parkingu za blokiem na Kopernika 5. Ja znam każdy zakamarek tego osiedla od czasów, gdy się ono budowało i proszę mi wierzyć, tutaj nie ma lepszej lokalizacji na parking, niż ta, którą wskazałem.
Karol Gapiński
Pałuki nr 1110 (21/2013)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze