Żnin, Sebastian Sz., Sąd Okręgowy, Wiktoria, więzienie
Sebastian Sz. znów za kratami
Sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Andrzej Rumiński zastosował wobec Sebastiana Sz., oskarżonego o znęcanie się nad córką, które mogło przyczynić się do jej śmierci, areszt tymczasowy. Stało się tak na podstawie opinii biegłych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Przypomnijmy, iż niespełna dwuletnia Wiktoria ze Żnina zmarła ponad dwa lata temu. Prokuratura postawiła zarzuty rodzicom dziewczynki. Ojciec dziecka Sebastian Sz. jest oskarżony o długotrwałe znęcanie się nad córką.
Dotychczas prowadzący sprawę sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Andrzej Rumiński dysponował dwiema rozbieżnymi opiniami na temat przyczyn śmierci dziecka. Pierwsza opinia została sporządzona przez biegłą z Zakładu Medycyny Sądowej w Bydgoszczy. Wynika z niej, że do śmierci dziecka mogło dojść na skutek urazów. Drugą opinię sporządziła biegła z Poznania. Z poczynionych przez nią ustaleń dziecko mogło chorować na chorobę Ehlersa-Danlosa, która mogła być bezpośrednią przyczyną śmierci.
Mając dwie rozbieżne opinie sędzia wystąpił z wnioskiem o wydanie opinii przez biegłych z Łodzi.
Podczas ostatniej rozprawy, która odbyła się 19 marca, sędzia poinformował, iż dysponuje nową opinią. I przytoczył główne sentencje bardzo szczegółowej opinii, liczącej blisko 60 stron. Biegli nie wykluczają, że do śmierci dziecka mogło dojść przy użyciu siły. Według biegłych, dziewczynka zmarła na skutek perforacji jelita cienkiego. Doszło do niej na kilka godzin przed śmiercią. Do perforacji jelita u dziecka mogło dojść z powodu urazu zadanego narzędziem tępym lub pięścią.
Po przedstawieniu głównych tez z opinii, sędzia wystąpił z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec Sebastiana Sz. Wniosek poparła prokurator Anna Banaszak. Przeciw byli obrońcy oskarżonych oraz oskarżyciel posiłkowy. Sędzia podjął jednak decyzję o zastosowaniu aresztu tymczasowego wobec oskarżonego. Pomimo rozpaczy i próśb matki Sebastiana Sz., sędzia nie zmienił swojego postanowienia. Otworzyły się drzwi sali rozpraw i weszli na nią policjanci, którzy wyprowadzili oskarżonego.
Sebastian Sz. w areszcie przebywał ponad rok. Został aresztowany zaraz po ujawnieniu sprawy pod koniec stycznia 2011 r. Sędzia uchylił areszt wobec Sebastiana Sz. w kwietniu 2012 r. po korzystnej dla niego opinii biegłej z Poznania. Oskarżony miał orzeczony dozór policyjny i zakaz zbliżania się do dzieci w wieku do 15. roku życia. Odpowiadał do tej pory z wolnej stopy. Teraz decyzją sądu znów trafił za kratki.
Kolejna rozprawa odbędzie się 17 kwietnia. Obrońca oskarżonego zawnioskował o przesłuchanie biegłych z Łodzi.
Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1101 (12/2013)
Inne teksty na ten temat:
Łzy Sebastiana Sz.
11 lat więzienia dla Sebastiana Sz.
Nie choroba genetyczna, lecz pobicie
Wiktoria została pobita
Opinia gotowa, ale bez podpisu
Sprawa wysoce medyczna
Biegła z Poznania: dziewczynka mogła chorować
Ojciec Wiktorii na wolności
Nadal brak opinii w sprawie śmierci Wiktorii
Dziecko mogła zarazić matka
Zeznawali lekarze
Jelito samo nie pęka
Kolejni biegli pytani o opinię
Związek między dolegliwościami matki i dziecka
Zeznawali lekarze, nie ma wyroku
Obrona wzywa na świadka doktora Z.
Oskarżony czuje się zagrożony
Ojciec Wiktorii nie przyznaje się do winy
Skaza krwotoczna wykluczona
Sebastian Sz. nie przyznaje się
Matce Wiktorii postawiono zarzut
Zarzuty tylko wobec Sebastiana Sz.
Wiktoria zmarła w wyniku pobicia
Prokurator generalny sprawdza
Wiktoria a świat dorosłych
Oskarżony o śmiertelne pobicie córeczki
Sebastian Sz. w areszcie śledczym
Wyrok utrzymany
Podobne teksty:
Tragedia dziecka
(Ad)Opcja rodziny zastępczej
Babcia czeka na decyzję sądu
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze