Opublikowany przez nas w poniedziałek 22 czerwca tekst, dotyczący spadku liczby urodzonych w ostatnich latach dzieci spowodował wiele dyskusji, otrzymałem liczne telefony w tej sprawie, także kilka osób, które odwiedziły redakcji przedstawiło swoje zdanie. Zaczynają też do nas napływać odpowiedzi od burmistrzów i niektórych dyrektorów szkół (większość nie wypowiada się, przekazując informację, że otrzymamy odpowiedź od władz. Dziś publikujemy odpowiedzi na nasze pytania przekazane nam przez samorządy Łabiszyna i Gąsawy.

Krystyna Poremska, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty w Łabiszynie tak ocenia sytuację:
"Mimo dużego spadku liczby uczniów Gmina Łabiszyn nie planuje likwidacji szkół. Już kilkanaście lat temu postawiliśmy na racjonalne planowanie sieci szkół. W latach 2002-2005 w naszej gminie zlikwidowane zostały 4 szkoły: Buszkowo, Nowe Dąbie , Jeżewice , Pszczółczyn. Kolejnym krokiem było tworzenie zespołów w skład których wchodzą szkoły podstawowe i przedszkola. Pozwoliło to na łączenie administracji i zarządzania szkołą oraz przedszkolem, racjonalne wykorzystanie pomieszczeń szkolnych, redukcję kosztów stałych np. wspólne utrzymanie jednego budynku, instalacji grzewczych, sekretariatu oraz kuchni i stołówki, elastyczność kadrową - nauczyciele mogą łatwiej uzupełniać etaty między szkołą a przedszkolem (np. angliści, logopedzi, psycholodzy), efektywne zakupy np. wspólne przetargi na media, opał, catering czy pomoce dydaktyczne. Działania te okazały się jednym z najskuteczniejszych narzędzi zarządzania kryzysowego w oświacie.
Burmistrz Gąsawy Jacek Superczyński narysował sytuację szeroko:
"Następujące w ostatnich latach zmiany demograficzne dotyczą nie tylko Gminy Gąsawa ale następują w całym kraju. Malejąca sukcesywnie liczba urodzonych dzieci będzie miała olbrzymi wpływ na sytuację ekonomiczną naszej ojczyzny. Jednocześnie będzie miała również wpływ na sytuację placówek oświatowych.
W efekcie przeprowadzonej pod koniec lat dziewięćdziesiątych restrukturyzacji sieci placówek edukacyjnych w Gminie Gąsawa obecnie na terenie naszej gminy jest jedno przedszkole samorządowe i dwie szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi. Na tą chwilę jest to optymalna sieć, która zapewnia możliwość korzystania z edukacji naszym najmłodszym mieszkańcom.
Funkcjonowanie Przedszkola Samorządowego w Gąsawie, jako jedynej takiej placówki oświatowej w gminie, jest konieczne i jedynym zadaniem dla samorządu będzie ulepszanie jej oferty edukacyjnej.
Tematem do rozmów za około dziesięć lat będzie funkcjonowanie gąsawskiej placówki dla dzieci klas I-III, które uczą się w Szelejewie. Sytuacja demograficzna może doprowadzić do konieczności przeniesienia miejsca prowadzenia zajęć lekcyjnych dla tych klas do budynków szkoły w Gąsawie.
Jeżeli chodzi o Szkołę Podstawową im. admirała floty Józefa Unruga w Laskach Wielkich, jest to szkoła, w której w ostatnich latach liczba uczniów utrzymuje się na podobnym poziomie. W planowanym arkuszu organizacyjnym na rok 2026/2027 liczba chętnych dzieci do klasy I jest o 100% większa w stosunku do ilości dzieci z ubiegłego roku. Dla mieszkańców wschodniej części naszej gminy jest to jedyna placówka oświatowa. Podkreślić należy, iż w obecnym czasie właśnie w tej części gminy budują się nowe domy i w niektórych miejscowościach przybywa mieszkańców, co również w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na liczbę uczniów tej szkoły. Od 2024 roku liczba mieszkańców Gminy Gąsawa spadła o 319, natomiast w obwodzie szkoły w Laskach Wielkich wzrosła o 113 mieszkańców.
Podkreślić należy, że od września 2024 r. dostosowano godziny pracy oddziału przedszkolnego do oczekiwań rodziców (przed godz. 7.00 można pozostawić dziecko pod opieką nauczycieli i odebrać je po godz. 15.00). W ostatnich dwóch latach wyremontowano w tej placówce toalety, pomieszczenie kuchenne, salkę gimnastyczną oraz wyposażono pracownie informatyczną w nowe zestawy komputerowe. Na uwagę zasługuje również bardzo wysoki poziom nauczania, co pokazują wyniki sprawdzianu ósmoklasisty - uczniowie tej szkoły w poprzednim roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki w powiecie żnińskim. Również na bardzo wysokim poziomie są osiągnięcia sportowe. Innym bardzo ważnym atutem tej placówki jest mała liczebność klas, która ma pozytywny wpływ na realizację procesu wychowawczego.
Podsumowując: obecnie nie prowadzimy żadnych działań zmierzających do zmian w sieci szkół na terenie Gminy Gąsawa. W ostatnim czasie podjęliśmy działania nad zoptymalizowaniem kosztów utrzymania wszystkich placówek oświatowych. Oczywiście jako samorząd musimy monitorować sytuację demograficzną i odpowiedzialnie planować przyszłość, jednak wszelkie ewentualne decyzje będą podejmowane wyłącznie w oparciu o rzetelne analizy, z poszanowaniem dobra dzieci, oczekiwań rodziców oraz interesu lokalnych społeczności. Naszym celem jest utrzymanie wysokiego poziomu nauczania i wychowania oraz stworzenie takich warunków, aby szkoły i przedszkole w Gminie Gąsawa pozostawały miejscem bezpiecznym, nowoczesnym i atrakcyjnym pod względem oferty edukacyjnej.
Burmistrz Jacek Superczyński
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze