- To, co piszesz jest logiczne, ale straszne - usłyszałem w słuchawce komentarz dotyczący przedstawionej w poniedziałek tezy, że za siedem lat - a najprawdopodobniej już wcześniej - potrzebna będzie w Żninie tylko jedna szkoła podstawowa. Burmistrz odsyła mnie do strategii rozwoju oświaty w gminie Żnin na lata 2026-2031.
Burmistrzowi Żnina zadaliśmy następujące pytania: Czy ze względu na zmiany demograficzne konieczne będzie zamknięcie niektórych szkół? Burmistrz odpowiedział:
Gmina Żnin obecnie jest organem prowadzącym dla 3 szkół podstawowych znajdujących się na terenie miejskim oraz 2 szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie wiejskim (Januszkowo i Słębowo). Nic mi nie wiadomo jakoby w najbliższym czasie miało dojść do zamknięcia którejkolwiek z ww. szkół.
Drugie pytanie brzmiało: Jeśli tak, to czy zdaniem Pana powinny zostać zamknięte szkoły wiejskie, które są relatywnie blisko Żnina i wszystkie dzieci z gminy powinny się uczyć w mieście? Czy szkoły wiejskie powinno się utrzymać, a zlikwidować jedną lub dwie ze szkół żnińskich?
Odpowiedź: Zgodnie z ww. informacją obecnie nie ma planów zamknięcia jakiejkolwiek placówki oświatowej dla której organem prowadzącym jest gmina Żnin. Szkoły wiejskie są tak samo ważne dla systemu oświaty w gminie Żnin, jak szkoły miejskie. W temacie rozwoju systemu oświaty w gminie Żnin zachęcam do zapoznania się z dokumentem „Strategia rozwoju oświaty w gminie Żnin na lata 2026-2031”. Dokument ten stanowi główny kompas dla lokalnego samorządu w podnoszeniu jakości kapitału ludzkiego i racjonalizacji sieci placówek, uwzględniając wyzwania demograficzne oraz zmiany w podstawie programowej.
Zapytaliśmy też, czy gmina Żnin będzie podejmować działania zmierzające do zakończenia działalności istniejących szkół społecznych, działających w gminie Żnin? Jeśli tak, to jakie?
Odpowiedź: W tej kadencji samorządu terytorialnego Gmina Żnin nie podejmuje i będzie podejmowała żadnych działań związanych z zakończeniem działalności istniejących szkół społecznych. Przypominam, że decyzje o funkcjonowaniu lub nie przedmiotowych placówek podejmują tylko i wyłącznie podmioty (stowarzyszenia), które je prowadzą.
Otrzymaliśmy też kilka słów odpowiedzi na nasze pytania od Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gorzycach: Szkoły wiejskie powinno się utrzymać bez likwidacji szkół miejskich.

Jak wynika z odpowiedzi burmistrza – ta kadencja samorządowa nie jest odpowiednim czasem, aby mierzyć się z problemem.
Burmistrz Żnina napisał nam: nie ma planów zamknięcia jakiejkolwiek placówki oświatowej. Ale przecież nie pytałem o plany, bo wiem, że takich planów nie ma. Nie pytałem o czas teraźniejszy, lecz przyszły. Pytałem o to, czy zdaniem burmistrza konieczne będzie zamknięcie niektórych szkół, a jeśli tak - to jakich, których.
W strategii rozwoju oświaty w gminie Żnin na lata 2026-2031, nad którą na pewno pracowało wiele osób i mocno się natrudzili, nie ma ani słowa o tym, jak mierzyć się z wyzwaniami demograficznymi, jakie nastąpią w czasie 2026-2031. Owszem – zauważa się negatywny trend demograficzny, ale nie wyciąga się z tego żadnych wniosków. Mimo to uważam, że dane widoczne na naszym wykresie to jest wyzwanie. Na temat tego wyzwania nie ma ani słowa, choć – naprawdę tak sądzę – należałoby już teraz zacząć dyskusję, która z trzech szkół w Żninie będzie już niedługo jako jedna jedyna potrzebna miastu, jeśli trend się nie odwróci. Między innymi dlatego, aby mądrze inwestować w bazę.
Ale chyba za wcześnie pytamy. Choć już dziś wiadomo, ilu uczniów pójdzie za cztery, pięć czy sześć lat do szkoły, gdy będziemy utrzymywać 8 (rzeczywistych) szkół dla 111 (statystycznych) dzieci.
Dominik Księski
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze