Reklama

Marszałek nagrodził Eko-Rol

W Eko-Rolu miesięcznie wytwarza się ok. 300 ton produktów stalowych. Na zdjęciu Błażej Szkatulski spawa elementy stalowe.

          fot. Remigiusz Konieczka

Rogowo, marszałek, Eko-Rol, firma, nagroda
     Marszałek nagrodził Eko-Rol
     Firma Eko-Rol z Rogowa, która od dwudziestu lat wytwarza wyposażenie obór i chlewni, otrzymała nagrodę marszałka województwa Piotra Całbeckiego w kategorii Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.

 

Prezes Marian Słomkowski podkreśla, że nagroda marszałka, to sukces wynikający z zaangażowania pracowników

        fot. Remigiusz Konieczka

     We wtorek 9 czerwca, podczas uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa, zostali zaprezentowani laureaci piętnastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej.
     - Już po raz piętnasty uhonorowaliśmy zasłużone osobistości z Kujaw i Pomorza, których dokonania służą rozwojowi regionu. Promujemy w ten sposób warte naśladowania, aktywne i odważne postawy osób reprezentujących różne obszary działalności - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.
     Wśród grona laureatów znalazła się firma Eko-Rol z Rogowa. Firma Eko-Rol powstała w 1992 roku, ale swoimi korzeniami sięga głębiej. W 1973 roku została założona Spółdzielnia Kółek Rolniczych (SKR), która w 1992 roku przekształciła się w Eko-Rol. SKR zajmował się wytwarzaniem kontenerowych oczyszczalni ścieków, budową wyciągów obornika, produkcją gniotowników do ziarna. W tym czasie, późniejszy profil działalności, czyli produkcja wyposażenia budynków inwentarskich, dopiero raczkowała.
     Decyzja o zmianie szyldu podyktowana była głównie zmianami w gospodarce rynkowej. SKR-y kojarzyły się z minioną epoką gospodarki socjalistycznej, a nowi kontrahenci chętniej podejmowali rozmowy z podmiotem Eko-Rol, niż z SKR. Jednak zaznaczyć trzeba, że Eko-Rol nie jest spółką, ale spółdzielnią. Spółdzielnia liczy 97 członków, w większości rolników, ale w tym gronie są również pracownicy. Zarząd jest jednoosobowy, a jego prezesem jest Marian Słomkowski. Rada nadzorcza liczy dziewięć osób. Na kapitał spółdzielni składają się środki własne w wysokości 3,5 mln zł i kapitał osób fizycznych w wysokości 20.000 zł. Fundusz udziałowy wynosi 450.000 zł. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest ok. 140 pracowników.
     Wraz ze zmianą nazwy firmy na początku lat 90. przyszła zmiana profilu działalności. Produkcja wyposażenia budynków inwentarskich stała się główną osią produkcji i wizytówką Eko-Rolu. Prezes Marian Słomkowski wspomina, że technologii uczył się przypatrując się temu jak produkują inni, szczególnie podczas targów, wizyt w zakładach polskich i zagranicznych. Zaczęły się poszukiwania klientów, nawiązanie współpracy z firmami zagranicznymi i produkcja ruszyła. Okazało się, że firma trafiła z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu wyroby. Wejście przez spółdzielnię Eko-Rol na rynek z wyposażeniem budynków inwentarskich zbiegło się z potrzebą, jaka zrodziła się u rolników. Firma wyszła po prostu naprzeciw tym zapotrzebowaniom.
     Dzisiaj Eko-Rol produkuje wyposażenia dla obór: przegrody legowiskowe, drabiny żywieniowe, bramy teleskopowe, wygrodzenie dla cieląt typu IGLO, poidła, paśniki i wiązania; oraz wyposażenie dla chlewni: kojce porodowe, przegrody indywidualne i koryta. Miesięcznie firma produkuje około 300 ton produktów stalowych. Sprzedaje je na rynek polski i rynki europejskie. Większość na rynek zachodni, największym odbiorcą są Niemcy, ale firmy pozyskują wyroby Eko-Rolu i dystrybuują na cały świat, nawet do Korei i USA, a także na rynek wschodni.
     Najbliższe plany spółdzielni, to modernizacja parku maszynowego. - Musimy patrzeć na koszty i postęp techniczny. Chcemy unowocześnić produkcję, poprawić dynamikę produkcji, a jednocześnie obniżyć koszty.
     Wszystko co robimy, robimy swoimi siłami i środkami - wyjaśnia prezes Marian Słomkowski.
     Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Eko-Rol w Rogowie otrzymało nagrodę marszałka Piotra Całbeckiego za utrzymywaną konsekwentnie od 20 lat wysoką jakość produktów.
     - Stosowane przez firmę rozwiązania nie odbiegają od rozwiązań światowych zapewniając wysokie standardy i wysoką efektywność produkcji zwierzęcej - czytamy w uzasadnieniu. Nagrodę wręczał sam marszałek województwa oraz Ryszard Bober, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

Reklama

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1218 (24/2015)

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości