Reklama

Pracownicy szpitala nie wytrzymują presji - co z bilansem placówki?

Ostatni tydzień w Pałuckim Centrum Zdrowia był trudny. Tłem wydarzeń, jakie miały miejsce, jest bilans placówki. Ze źródeł, których wiarygodności nie jesteśmy w stanie potwierdzić, wynika, że przedstawiony Zgromadzeniu Wspólników Pałuckiego Centrum Zdrowia (w praktyce – staroście) bilans nie został przyjęty. Nie udało nam się tej informacji potwierdzić. Z wiarygodnych źródeł uzyskaliśmy informację o awanturach, jakie dyrektor szpitala Justyna Lubka, urządzała w ostatnim czasie pracownikom – wśród nich było wyzywanie od nieuków i tym podobne teksty.

Najpierw presji nie wytrzymała główna księgowa. Lekarz ocenił, że w tym stanie, w jakim się znajduje, nie może pracować. Trudna sytuacja nastąpiła też w kadrach. Szefowa kadr niedawno odeszła na emeryturę, a pracownica, której powierzono obowiązki kadrowej, została zdegradowana i odsunięta od wykonywania obowiązków kierownika. To, co usłyszała na swój temat sprawiło, iż dostała rozstroju nerwowego i przebywa na zwolnieniu. Także sekretarka ciężko przeżyła rozmowę z szefową szpitala – zasłabła i przebywa na zwolnieniu. Czwartą osobą, która przebywa na zwolnieniu jest zastępca głównej księgowej która po rozmowie z panią dyrektor czuła się tak źle, że musiała korzystać z pomocy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (w swoim szpitalu).

Te oraz inne wydarzenia spowodowały 23 czerwca 2026 r. wysłanie przez Ewę Galas-Gąsior oraz Krystynę Wieczorek, które niedawno jeszcze pracowały w żnińskim szpitalu  (pierwsza jako zastępca dyrektora, druga – jako szefowa kadr) pisma o Rady Nadzorczej PCZ dotyczącego zgłoszenia niepokojących zjawisk w zakresie zarządzania personelem oraz podejrzenia działań mogących nosić znamiona mobbingu.  

Reklama

Obie panie są osobami przez wiele lat związanymi zawodowo ze Szpitalem w Żninie i pismo swe wysłały z tego powodu, że zależy im na dobru placówki, jej pracowników oraz pacjentów.

Piszą:  „Według relacji pracowników oraz obserwacji osób zatrudnionych w Szpitalu, od pewnego czasu dochodzi do sytuacji, które mogą naruszać godność pracowników i negatywnie wpływać na ich zdrowie psychiczne. Wśród najczęściej zgłaszanych problemów wymieniane są podnoszenie głosu na pracowników, stosowanie presji psychicznej, nieobiektywne, krzywdzące ocenianie pracowników, publiczne krytykowanie i poniżanie personelu oraz tworzenie atmosfery strachu i niepewności w miejscu pracy.

Reklama

Szczególny niepokój budzi fakt, że główna księgowa oraz pracownica działu kadr przebywają obecnie na zwolnieniach lekarskich. Ponadto w ostatnim czasie jedna z pracownic sekretariatu, po głośnej awanturze wywołanej przez Prezes Zarządu, zasłabła podczas wykonywania obowiązków służbowych, w wyniku czego została hospitalizowana. Wśród pracowników pojawiają się obawy, że sytuacje te mogą mieć związek z wysokim poziomem stresu występującym w środowisku pracy.

Coraz częściej sygnalizowane są również problemy związane z atmosferą panującą w placówce. Pracownicy wskazują na pogarszające się relacje służbowe, stopniowe, celowe obniżanie samooceny pracownika, przez ciągłe negowanie posiadanych kwalifikacji i umiejętności, wieloletniego doświadczenia, posiadanej wiedzy. Wśród załogi Szpitala narasta poczucie braku bezpieczeństwa oraz obawy przed zgłaszaniem swoich problemów i uwag dotyczących funkcjonowania zakładu pracy.”  

Reklama

Według autorek skala zjawiska wskazuje na potrzebę rzetelnego i obiektywnego zbadania sytuacji przez właściwe organy Spółki i proszą o przeprowadzenie niezwłocznego i niezależnego postępowania wyjaśniającego:

- przeprowadzenie rozmów z pracownikami komórek organizacyjnych szpitala,

- zbadanie, czy działania osób zarządzających nie naruszają przepisów prawa pracy dotyczących poszanowania godności pracowników oraz przeciwdziałania mobbingowi.

- ocenę wpływu obecnej sytuacji na stan psychofizyczny pracowników oraz funkcjonowanie placówki.

Reklama

- podjęcie odpowiednich działań naprawczych w przypadku potwierdzenia zgłaszanych nieprawidłowości.

- zapewnienie ochrony pracownikom zgłaszającym nieprawidłowości przed jakimikolwiek działaniami odwetowymi.

Pismo otrzymali do wiadomości: Zgromadzenie Wspólników Pałuckiego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w Żninie, Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przy Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie oraz  Komisja Antymobbingowa w Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w Żninie.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Szpitala Bogusław Szymczak zapytany o to, jakie działania po otrzymania pisma podejmie lub podjął, odpowiedział nam, że potwierdza otrzymanie pisma, zapoznaje się z nim, ale na te oraz inne pytania nie jest w stanie udzielić nam informacji. 

Reklama

Poprosiliśmy o rozmowę ze starostą żnińskim Zbigniewem Jaszczukiem, aby porozmawiać na temat bilansu szpitala, niestety starosta nie miał dzisiaj dla nas ani minuty czasu, jego zastępca również, rzecznika prasowego starostwo nie posiada i nie ma nikogo, kto mógłby się na ten temat wypowiedzieć.

Od samego rana prosiliśmy też o rozmowę na temat bilansu szpitala z panią dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia Justyną Lubką. Najpierw jej nie było, potem uzyskaliśmy informację, że pojechała do starostwa. Prosiliśmy więc o kontakt z zastępcą lub osobą zastępującą główną księgową, lub jakąkolwiek osobą która mogłaby nam udzielić informacji – niestety nikogo takiego w szpitalu do momentu oddania tekstu do druku – nie było. W związku z tym nie mogliśmy potwierdzić uzyskanych informacji dotyczących niewłaściwego - zdaniem naszych źródeł - zachowania dyrektorki wobec pracowników. 

Reklama

Chcieliśmy się też skontaktować z paniami z istniejącej od pewnego czasu w PCZ komisji antymobbingowej - jedna jest na urlopie, druga ma zwolnienie chorobowe, z innymi nie uzyskaliśmy kontaktu.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie Alicja Stencel przekazała nam informację, że pismo otrzymali, jednak ponieważ Związek reprezentuje grupę pielęgniarek i położnych, panie żadnych działań nie będą podejmować. Do nich żadne skargi od pielęgniarek czy położnych nie wpłynęły.  

Reklama

W poniedziałek podejmiemy kolejne próby uzyskania informacji zarówno dotyczących bilansu szpitala, jak i reakcji kompetentnych organów na informacje zawarte w piśmie byłych pracownic Pałuckiego Centrum Zdrowia.

Dominik Księski

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/06/2026 14:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo palukiznin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości